24. 05. 2019 10:03 | PARÍŽ/rd

Ďalšia hrozba pre Notre Dame? Stačí táto rýchlosť vetra a celý chrám môže spadnúť

Ikonická stavba sa pomaly spamätáva z mohutného požiaru spred minulého mesiaca.

Požiar Notre Dame.
Požiar Notre Dame. Foto: TASR/AP

Je pompézna katedrála Notre Dame v nebezpečenstve? Najnovšie informácie totiž tvrdia, že za istých okolností by mohlo dôjsť k úplnému zrúteniu ikonickej stavby, ktorá sa postupne spamätáva z mohutného požiaru z 15. apríla.

Vtedy s prírodným živlom bojovalo 400 hasičov a len pomaly sa im ho darilo uhasiť. Oheň totiž zasiahol strešné trámy čo spôsobilo pád celej strešnej konštrukcie.

Predbežné skúmanie však odhalilo, že klenba jednej z pamiatok Paríža je natoľko porušená, že by v prípade zlých poveternostných podmienok hrozil pád celej budovy.

Strojný inžinier na versailleskej univerzite Paolo Vannucci tvrdí, že by sa tak mohlo stať, ak by rýchlosť vetra dosiahla viac ako 88 kilometrov za hodinu.

Pred katastrofou spred minulého mesiaca podľa theartnewspaper.com Notre Dame dokázala čeliť vetru do rýchlosti 218 kilometrov za hodinu. To je veľmi citeľné oslabenie.

Toto nové zistenie vyvolalo v radoch odborníkov množstvo pochybností o tom, či sa podarí francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi splniť päťročný plán, kedy by Notre Dame mala dostať novú tvár.

Vannucci dodal, že statiku budovy „skúšala" aj jedna z hlavných veží, ktorá sa zrútila počas požiaru. Zdôraznil, že hlavnou prioritou počas rekonštrukcie by mala byť renovácia štrukturálneho systému celej budovy.

Že to Francúzi myslia so záchranou pamiatky vážne, potvrdil 10. mája tamojší parlament, ktorý schválil zákon o rekonštrukcii Notre Dame. Očakáva sa, že ho schváli aj Senát už najbližší pondelok (27. mája).

Architekt Francesco Bandarin tvrdí, že návrh zákona nerieši všetky technické otázky, myslí si ale, že sa ním vytvorí akýsi verejný orgán, ktorý bude dohliadať na proces obnovy chrámu.

Komentáre ( 0)