27. 05. 2019 18:06 | RÍM/TASR

M. Salvini: Víťazstvo vo voľbách dáva mandát na zmenu rozpočtových pravidiel

Salviniho pravicovo-populistická Liga Severu získala vo voľbách 34,3 percenta hlasov.

Matteo Salvini.
Matteo Salvini. Foto: TASR

Víťazstvo Ligy Severu vo voľbách do Európskeho parlamentu dáva strane mandát na presadenie daňových škrtov a zmien v rozpočtových pravidlách Európskej únie. Povedal to v pondelok podpredseda talianskej vlády Matteo Salvini.

Salviniho pravicovo-populistická Liga Severu získala vo voľbách 34,3 percenta hlasov. To je jej najlepší výsledok v histórii a takmer dvojnásobné zlepšenie v porovnaní s vlaňajšími talianskymi parlamentnými voľbami.

"Prišiel čas, aby sme začali opätovne diskutovať o zastaraných pravidlách, ktoré poškodzujú Európu," povedal Salvini na tlačovej konferencii v Miláne.

Počas predvolebnej kampane sľuboval Talianom rozsiahle daňové škrty, ktoré však narážajú na fiškálne pravidlá Bruselu. V tomto smere Salvini nemieni ustúpiť. Ako povedal, nižšie dane sú "pre Talianov kľúčovou záležitosťou" a budú "základom budúcoročného rozpočtu". Ten bude predložený na jeseň.

Taliansko, ktoré má po Grécku druhý najvyšší verejný dlh v eurozóne, sa dostalo minulý rok s Európskou komisiou (EK) do sporu. Dôvodom boli plány vysokých rozpočtových výdavkov, s ktorými EK nesúhlasila pre riziko ďalšieho zvýšenia už aj tak mimoriadne vysokého dlhu. Ako však Salvini dodal, očakáva, že nová EK bude k Taliansku "priateľskejšia".

Komentáre ( 0)