29. 05. 2019 13:55 | MOSKVA/jh

VIDEO: To, čo robí Ruska s bábätkami, označili za mučenie. Rodičia ju obhajujú, že robí zázraky

Bábätká ponára a rýchlo točí pod vodou.

Trénerka s bábätkom v bazéne
Trénerka s bábätkom v bazéne Foto: Daily Mail

Trénerka plávania má nezvyčajné metódy, ktoré na prvý pohľad vyzerajú pre rodičov priam desivo. Na internete sa objavilo video z jej plaveckej hodiny, kde ponára malé bábätko. Pod vodou ho otáča, prevracia ho dole hlavou, prehadzuje si ho a necháva ho samé splývať. Odborníci to považujú za mučenie a neodborné zaobchádzanie s dieťaťom, uviedol Daily Mail.

Elena Rodionova pracuje často s deťmi, ktoré majú fyzické postihnutie, prípadne pohybové ťažkosti. Svojimi nezvyčajnými metódami ich údajne lieči alebo zlepšuje ich stav. Techniky jej plaveckých hodín však ruské médiá označili za mučenie alebo dokonca exorcizmus.

Rodičia, ktorí s ňou majú svoje skúsenosti, ju však bránia. Podľa nich dokáže robiť s deťmi zázraky. Údajne je veľmi vyhľadávaná a ľudia k nej stoja rady. „Poslal mi ju Boh. S mojím dieťaťom urobila veľké pokroky. Má mozgovú obrnu, no začalo chodiť. Budem jej vďačná do konca života," bráni ju jedna z mamičiek.

Video z jej hodiny, ktoré sa objavilo na internete, je však znepokojujúce. Vyjadrili sa k nemu odborníci aj detskí lekári. Kritici tvrdia, že deti sa pri takýchto drastických metódach nestíhajú nadýchnuť a trénerka tak riskuje, že im ublíži alebo spôsobí doživotné ťažkosti.

Jednou z odporkýň týchto metód je aj plavecká inštruktorka Oksana Zarevinová. „Verí, že robí deti silnejšími. Ale keď má dieťa iba 2-3 mesiace, nechápe, čo s ním robia a nemôže sa brániť ani povedať, že sa mu to nepáči. Takto sa u nich môže vyvinúť strach z vody," prezradila.

Pre ruské médiá sa vyjadrila aj pediatrička Elena Ignatievová. Tá varuje, že podobné metódy by mali zakázať. Môžu viesť k zdravotnému aj psychologickému poškodeniu vývoja dieťaťa. Je tu vysoké riziko vdýchnutia vody do organizmu, čo môže viesť až k hypoxickému krvácaniu do mozgu. Tiež to môže spôsobiť kinetózu či ďalšie problémy.

Elena Rodionova však presviedča rodičov, aby nepočúvali lekárov. Svoje metódy učí aj ďalšie trénerky v Rusku alebo v Nemecku či Španielsku.

Komentáre ( 0)