05. 06. 2019 06:00 | NORMANDIA/tvnoviny.sk, TASR, AP

Deň D na unikátnych fotografiách. Dnes by ste niektoré miesta nespoznali

Zapísal sa do histórie najväčšími presunmi vojsk a ako najväčšia letecká a výsadková námorná akcia vojsk v histórii ľudstva.

Kríže amerických vojakov na cintoríne Colleville-sur-Mer v Normandii, za nimi pláž, kde sa vylodili spojenecké vojská.
Kríže amerických vojakov na cintoríne Colleville-sur-Mer v Normandii, za nimi pláž, kde sa vylodili spojenecké vojská. Foto: AP Photo/David Vincent
Kríže amerických vojakov na cintoríne Colleville-sur-Mer v Normandii, za nimi pláž, kde sa vylodili spojenecké vojská.
Pohľad do výsadkového člna spojeneckých vojsk pred vylodením na pláži Omaha v Normandii.
Americkí vojaci sa brodia v prílive po výsadku z lodí počas spojeneckej invázie do Normandie v júni 1944.

Presne 6. júna 1944 sa začala sa operácia Overlord - vylodenie spojencov v Normandii.  Tento deň vošiel do histórie aj ako Deň D, ktorého 75. výročie si tento týždeň pripomíname.

Spojeneckým vojskám sa aj vďaka veľkým obetiam podarilo preraziť obranu hitlerovských vojsk, čo znamenalo začiatok oslobodenia Francúzska. Spoločne s výrazným postupom Červenej armády na východe Európy sa podarilo spojencom otočiť vývoj II. svetovej vojny.

Generál Dwight D. Eisenhower dáva rozkaz dňa 'Úplné víťazstvo - nič iné' polovojenských oddielov v Anglicku.
Generál Dwight D. Eisenhower dáva rozkaz dňa 'Úplné víťazstvo - nič iné' polovojenských oddielov v Anglicku. Foto: TASR/AP
 

Vylodenie 156-tisíc spojencov na pobreží nacistami okupovaného Francúzska pred 75 rokmi - v noci z 5. na 6. júna 1944 - významne prispelo ku konečnej porážke Nemecka v 2. svetovej vojne.

Veliteľ spojeneckých vojsk, americký generál Dwight D. Eisenhower nazval útok spojencov krížovou výpravou, v ktorej „nebudeme akceptovať nič menšieho, než úplné víťazstvo".

Americkí vojaci pod ťažkou delostreleckou paľbou fašistických vojsk počas vylodenia v Normandii.
Americkí vojaci pod ťažkou delostreleckou paľbou fašistických vojsk počas vylodenia v Normandii. Foto: TASR/AP
 

Operácia Overlord bola najrozsiahlejšou inváznou akciou v dejinách ľudstva. Deň D sa zapísal do histórie najväčšími presunmi vojsk a ako najväčšia letecká a výsadková námorná akcia vojsk všetkých čias. Celkom mali spojenecké expedičné sily vo Veľkej Británii 2,876 mil. vojakov.

Začiatok operácie Overlord, známy pod vojenským kódom Omaha Beach, v Normandii. (6. júna 1944) a dnes.
Začiatok operácie Overlord, známy pod vojenským kódom Omaha Beach, v Normandii. (6. júna 1944) a dnes. Foto: AP Photo/Thibault Camus
 

V Normandii tento týždeň očakávajú tisíce turistov i oficiálnych hostí, do Európy dokonca pre pripomienku výročia pricestoval aj americký prezident Donald Trump. Na cintoríne Colleville-sur-Mer je pochovaných 9 387 padlých amerických vojakov a biele kríže sú silnou pripomienkou obetí spojeneckých vojakov.

Americké prepadové komando v plnej zbroji prichádza na tzv. Omaha Beach (ide o vojenský kód) počas tzv. 'dňa D'.
Americké prepadové komando v plnej zbroji prichádza na tzv. Omaha Beach (ide o vojenský kód) počas tzv. 'dňa D'. Foto: TASR/AP
 

Podrobné historické zmapovanie priebehu celej operácie Overlord trvalo dlho. Od prvého útržkovitého nemeckého rozhlasového vysielania až po dokumentáciu farebných spravodajských filmov prešli desaťročia.