06. 06. 2019 06:20 | KODAŇ/TASR

Dánsko zrejme bude mať po parlamentných voľbách najmladšiu premiérku v histórii

Po štyroch rokoch v opozícii sa zrejme dostanú k moci Sociálni demokrati, ktorí získali 25,9 percenta hlasov.

Mette Frederiksenová.
Mette Frederiksenová. Foto: TASR/AP

Dánsky premiér Lars Lökke Rasmussen priznal porážku v stredajších parlamentných voľbách a oznámil, že vo štvrtok odstúpi z funkcie. Informovala o tom agentúra AP.

Podľa predbežných výsledkov sa po štyroch rokoch v opozícii v Dánsku pravdepodobne opäť dostane k moci blok stredoľavých strán vedený Sociálnymi demokratmi.

Rasmussenova Liberálna strana získala vo voľbách 23,4 percenta hlasov, čím si oproti predošlým voľbám polepšila.

Jej koaličný partner, pravicovo-populistická Dánska ľudová strana (DF), však zaznamenala výrazné straty. To znamená, že súčasná koalícia by už v 179-člennom parlamente nemala väčšinu.

Lars Lökke Rasmussen.
Lars Lökke Rasmussen. Foto: TASR/AP
 

Tesnú väčšinu kresiel naopak získal ľavicový blok vedený Sociálnymi demokratmi. Ich líderka Mette Frederiksenová v reakcii na predbežné výsledky volieb vyhlásila, že dánski voliči rozhodli o novej vláde a novom smerovaní krajiny. Novú vládu bude zrejme zostavovať práve Frederiksenová.

"Drahí priatelia, my (Liberálna strana) sme dosiahli vo voľbách skvelý výsledok, ale zmení sa rozloženie moci," povedal Rasmussen členom svojej strany.

Premiér uviedol, že vo štvrtok podá demisiu do rúk kráľovnej Margaréty II., avšak bude pokračovať vo funkcii ako dočasný premiér až do vymenovania novej vlády.

Zároveň dodal, že je pripravený vstúpiť do novej centristickej vlády za účasti Sociálnych demokratov.

Frederiksenová oslavuje triumf

Predsedníčka dánskych opozičných Sociálnych demokratov Mette Frederiksenová deklarovala víťazstvo a potvrdila, že sa chce stať budúcou dánskou premiérkou.

Frederiksenová v reakcii na predbežné výsledky volieb vyhlásila, že dánski voliči rozhodli o novej vláde a novom smerovaní krajiny. "Dnes sme dosiahli víťazstvo stredoľavých strán," povedala Frederiksenová, ktorú citovala agentúra AP.

Ak sa Mette Frederiksenová (41) stane dánskou premiérkou, pôjde o v poradí druhú ženu v tejto funkcii. V jej osobe by Dánsko získalo najmladšieho premiéra v histórii, uviedla agentúra Bloomberg.

Z predbežných výsledkov volieb, zverejnených po zrátaní všetkých odovzdaných hlasov, vyplýva, že strana Sociálni demokrati a štyri ďalšie stredoľavé subjekty budú mať v novom 179-člennom parlamente tesnú väčšinu 91 kresiel.

Po štyroch rokoch v opozícii sa tak zrejme dostanú k moci Sociálni demokrati, ktorí získali 25,9 percenta hlasov a stali sa tak najsilnejšou stranou.

Komentáre ( 0)