06. 06. 2019 11:32 | PARÍŽ/TASR

Uplynulo 75 rokov odo dňa D. Macron a Mayová položili základný kameň nového pamätníka

Na spomienkových podujatiach sa zúčastňujú i veteráni zo spojeneckých krajín.

75. výročie vylodenia spojencov v Normandii
75. výročie vylodenia spojencov v Normandii Foto: TASR/AP

Lídri Francúzska a Británie si vo štvrtok pripomenuli 75. výročie vylodenia spojencov v Normandii. Francúzsky prezident Emmanuel Macron privítal britskú premiérku Theresu Mayovú v obci Ver-sur-Mer, kde v pobrežnom sektore Gold Beach slávnostne položili základný kameň nového pamätníka padlých britských vojakov.

Macron v priebehu dňa absolvuje spomienkové podujatia aj na ostatných pobrežných sektoroch, kde sa stretne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a kanadským premiérom Justinom Trudeauom, informovala agentúra Reuters. Na spomienkových podujatiach sa zúčastňujú i veteráni zo spojeneckých krajín.

Macron a Mayová oficiálne položili základný kameň nového pamätníka, ktorý bude niesť mená vyše 22-tisíc britských vojakov, ktorí tu zahynuli pri vylodení a následných bojoch s nemeckými silami.

75. výročie vylodenia spojencov v Normandii
75. výročie vylodenia spojencov v Normandii Foto: TASR/AP
 

Lídri sa neskôr zúčastnili na omši v katedrále v meste Bayeux, ktoré bolo po invázii spojencov oslobodené ako prvé.

"Ak by sme mali vymenovať jediný deň, ktorý rozhodol o budúcom osude generácií vo Francúzsku, v Británii, Európe i vo svete, bol by to 6. jún 1944," povedala Mayová, ktorú citovala tlačová agentúra AP. V katedrále v Bayeux boli prítomní aj princ Charles, líder labouristov Jeremy Corbyn či škótska premiérka Nicola Sturgeonová.

Na 80-kilometrovom pobrežnom páse na severe Francúzska sa v lete 1944 vylodilo vyše 150 000 vojakov, ktorí museli čeliť nemeckému delostrelectvu a guľometnej paľbe. Operácia Overlord bola najväčšou námornou inváziou v dejinách ľudstva a pripravila cestu k porážke nacizmu v západnej Európe.

Invázii predchádzali mesiace utajovaného plánovania a rozsiahlej transatlantickej mobilizácie vojska a zbraní. Vyloďovací pobrežný pás bol rozdelený na sektory Gold, Juno, Sword, Utah a Omaha.

75. výročie vylodenia spojencov v Normandii
75. výročie vylodenia spojencov v Normandii Foto: TASR/AP
 
 

 

Komentáre ( 0)