07. 06. 2019 11:26 | BUDAPEŠŤ/TASR

Maďari požiadali Slovensko, aby sme znížili hladinu Dunaja

Pripravujú totiž plávajúci žeriav na vyzdvihnutie vraku vyhliadkovej lode

Plávajúci žeriav pri moste v Budapešti.
Plávajúci žeriav pri moste v Budapešti. Foto: Marton Monus/MTI via AP

Posádka maďarského plávajúceho žeriava Clark Ádám pripravuje špeciálne laná a postroje na vyzdvihnutie vyhliadkovej lode Hableány, ktorá sa 29. mája potopila po zrážke s vyhliadkovou loďou v Budapešti.

Informovala o tom v piatok televízia Euronews, podľa ktorej sa bude môcť žeriav preplaviť pod Margitiným mostom k vraku najskôr v nedeľu.

Riaditeľstvo maďarského vodohospodárskeho podniku OVF vo štvrtok požiadalo slovenskú partnerskú organizáciu, aby čiastočným znížením prietoku Dunaja dopomohla k urýchleniu poklesu jeho hladiny. 

 

Podľa agentúry MTI by slovenskí vodohospodári mali v dohodnutom čase na štyri hodiny znížiť prietok vody o 1 000 kubických metrov za sekundu, čím by sa dosiahlo urýchlenie poklesu hladiny Dunaja.

Plávajúci žeriav Clark Ádám, ktorý je najväčším v strednej Európe, v stredu dorazil k prístavu budapeštianskeho predmestia Újpest, kde aj zakotvil.

Na to, aby mohol priplávať na miesto potopeného vraku, je potrebné, aby hladina Dunaja klesla pod 420 cm. V stredu začala hladina opäť mierne stúpať a napoludnie dosiahla 451 centimetrov. Kritickým bodom plavby žeriavu k miestu nešťastia je Margitin most.

Komentáre ( 0)