10. 06. 2019 06:26 | PORT-AU-PRINCE/TASR

Na Haiti pri prezidentskom paláci to vrie, ľudia protestujú proti korupcii

Najmenej jeden človek podľa správ prišiel o život.

Žena protestuje proti korupcii na Haiti.
Žena protestuje proti korupcii na Haiti. Foto: TASR/AP

Tisíce protestujúcich odsudzujúcich korupciu zablokovali v nedeľu cesty a ochromili veľkú časť haitskej metropoly Port-au-Prince, kde žiadali odstúpenie prezidenta Jovenela Moiseho. Najmenej jeden človek podľa správ prišiel o život, informuje agentúra AP.

Demonštranti počas pochodu hlavným mestom pálili pneumatiky a hádzali kamene. Mnohé obchody a čerpacie stanice boli uzavreté a doprava medzi viacerými mestami obmedzená, keďže protestujúci blokovali cesty autami, kameňmi a inými veľkými predmetmi.


Zdroj: YouTube/TELE GINEN

Polícia vytvorila barikády pri prezidentskom paláci a použila slzotvorný plyn, keď sa ich protestujúci pokúsili prelomiť.

Novinári videli najmenej jedného človeka, ktorý zahynul po tom, ako bolo v blízkosti počuť streľbu. Motocyklom ho previezli na pohotovosť, kde konštatovali jeho smrť po postrelení do hrudníka.

Ľudia odvážajú zraneného počas protestov na Haiti.
Ľudia odvážajú zraneného počas protestov na Haiti. Foto: TASR/AP
 

Protestujúci žiadali ďalšie vyšetrovanie osudu peňazí, ktoré krajina získala zo subvencovaných dodávok ropy z Venezuely v rámci programu Petrocaribe.

Senátne vyšetrovanie nedávno ukázalo, že najmenej 14 bývalých vládnych činiteľov údajne zneužilo 3,8 miliardy amerických dolárov za vlády exprezidenta Michela Martellyho.

Vojak odťahuje horiacu pneumatiku počas protestov na Haiti.
Vojak odťahuje horiacu pneumatiku počas protestov na Haiti. Foto: TASR/AP
 

Venezuela v dôsledku svojej ekonomickej krízy zastavila alebo výrazne obmedzila dodávky ropy, ktoré v programe Petrocaribe poskytuje karibským štátom za zvýhodnených podmienok.

Na Haiti to viedlo k ťažkostiam s výrobou elektriny, ktorú mnohí obyvatelia ostrovného štátu teraz majú k dispozícii len na niekoľko hodín denne.

Dav ľudí počas protestov na Haiti.
Dav ľudí počas protestov na Haiti. Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)