14. 06. 2019 19:40 | WASHINGTON, TEHERÁN/TV Markíza

Hrozí nová vojna? Irán a Spojené štáty stupňujú vzájomnú nevraživosť

Čína sa snaží situáciu upokojiť, Veľká Británia si urobí vlastné nezávislé hodnotenie incidentu v Ománskom zálive.

Horiaci tanker v Ománskom zálive.
Horiaci tanker v Ománskom zálive. Foto: TV Markíza

Irán a Spojené štáty čoraz viac prikladajú pod kotol, ktorý hrozí vojnovým výbuchom. Biely dom obvinil Teherán z najnovších útokov na dva tankery v Ománskom zálive. Zverejnil aj video, ktoré údajne zachytáva iránskych vojakov, ako manipulujú s mínou.

Na čiernobielych záberoch sú vraj príslušníci iránskych Revolučných gárd, ktorí odstraňujú nevybuchnutú námornú mínu z jedného z dvoch ropných tankerov, ktoré sa stali terčom útoku.

"Iránska republika je zodpovedná za útoky v Ománskom zálive. Hodnotenie vychádza zo spravodajských informácií, pretože vieme aké zbrane boli použité," uviedol Mike Pompeo, šéf diplomacie USA.

Pompeo označil incident za súčasť širšej kampane Iránu proti Spojeným štátom a ich spojencom. Na stranu USA sa však zatiaľ žiadna mocnosť jednoznačne neprikláňa. Veľká Británia chce situáciu najskôr vyhodnotiť.

"Urobíme si vlastné nezávislé hodnotenie. Aj keď nemáme dôvod neveriť americkému hodnoteniu, je to náš najbližší spojenec," uviedol Jeremy Hunt, Pompeov britský náprotivok.

Kým Spojené štáty hovoria o mínach, Japonsko tvrdí, že útok prišiel zo vzduchu. Tokio však vojakov do zálivu nepošle napriek tomu, že jeden z napadnutých tankerov prevádzkovala japonská firma. Záchranári počas operácie previezli do bezpečia celkovo 44 členov posádky z oboch napadnutých plavidiel. Všetci sú v poriadku.

Ide už o druhý podobný incident v krátkom čase a objavujú sa špekulácie, či útoky na tankery nesmerujú k novej vojne. Veľmoc ako Čína to však absolútne odmietla a vyzýva mocnosti na dialóg. Irán medzitým všetky obvinenia odmietol. Situáciou sa tiež zaoberá bezpečnostná rada OSN.

 

Komentáre ( 0)