18. 06. 2019 07:49 | USA/TASR

Napätie s Iránom pokračuje. Spojené štáty posielajú na Blízky východ ďalších tisíc vojakov

Za útokmi na dva ropné tankery v Ománskom zálive sú údajne členovia elitných iránskych Revolučných gárd.

Členovia elitných iránskych Revolučných gárd údajne zaútočili na tankeri v Ománskom zálive.
Členovia elitných iránskych Revolučných gárd údajne zaútočili na tankeri v Ománskom zálive. Foto: TASR/AP

Spojené štáty v pondelok oznámili, že schválili vyslanie ďalších 1000 vojakov na Blízky východ. Dôvodom je stúpajúce napätie vo vzťahu s Iránom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Úradujúci americký minister obrany Patrick Shanahan vo vyhlásení uviedol, že vojakov posielajú "z obranných dôvodov na Blízky východ, kde budú riešiť vzdušné, námorné a pozemné hrozby".

"Spojené štáty sa nepokúšajú o konflikt s Iránom," zdôrazňoval minister vo vyhlásení. Vyslanie vojakov je zamerané "na zaistenie bezpečnosti a pokoja nášho vojenského personálu v celom regióne a na ochranu našich národných záujmov".

Vyslanie vojakov je reakciou na "nepriateľské správanie" iránskych síl, napísal tiež Shanahan vo vyhlásení.

Členovia elitných iránskych Revolučných gárd údajne zaútočili na tankeri v Ománskom zálive.
Členovia elitných iránskych Revolučných gárd údajne zaútočili na tankeri v Ománskom zálive. Foto: TASR/AP
 

Tento krok nasledoval po zverejnení nových fotografií Pentagónom, ktoré podľa jeho predstaviteľov dokazujú, že za minulotýždňovými útokmi na dva ropné tankery v Ománskom zálive sú členovia elitných iránskych Revolučných gárd.

Americká armáda tvrdí, že fotografie urobené z vrtuľníka námorných síl zachytávajú, ako iránski príslušníci odstraňujú nevybuchnutú mínu z boku ropného tankera Kokuka Courageous, patriaceho Japonsku a nachádzajúceho sa v Ománskom zálive.

Ďalšie snímky zachytávajú veľkú dieru na boku tankera Kokuka Courageous, nad čiarou ponoru, ktorú podľa slov predstaviteľov zrejme urobila ďalšia mína.

Ministerstvo obrany, nazývané aj Pentagón, zverejnilo v pondelok fotografie preto, aby podporilo svoje tvrdenia, že za útoky na ropné tankery je zodpovedný Irán. Ten však účasť na útokoch popiera.

Komentáre ( 0)