19. 06. 2019 09:35 , článok bol aktualizovaný 19. 06. 2019 14:23 | AMSTERDAM/TASR

Zverejnili prvé mená podozrivých zo zostrelenia boeingu nad Donbasom

Lietadlo sa nad východnou Ukrajinou zrútilo v júli 2014, zahynulo 298 osôb.

Trosky zostreleného lietadla na mieste havárie v blízkosti obce Hrabovo neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice.
Trosky zostreleného lietadla na mieste havárie v blízkosti obce Hrabovo neďaleko ukrajinsko-ruskej hranice. Foto: TASR/AP

Spoločný vyšetrovací tím (JIT) v stredu oznámil, že vydá medzinárodné zatykače na troch Rusov a jedného Ukrajinca podozrivých v súvislosti so zostrelením lietadla typu Boeing počas jeho letu nad východom Ukrajiny v júli 2014.

JIT uviedol, že bude stíhať ruských štátnych príslušníkov Igora Girkina, známeho aj pod menom Strelkov, Sergeja Dubinského a Olega Pulatova, ako aj ukrajinského občana Leonida Charčenka, a to v súlade s holandským právom.

Hlavný veliteľ holandskej národnej polície Wilbert Paulissen na tlačovej konferencii v Nieuwegeine v stredu informoval, že "dnes vydáme medzinárodný zatykač na prvých podozrivých, ktorých budeme trestne stíhať".

Holandský prokurátor Fred Westerbeke povedal, že štvorica podozrivých sa pred súdom bude zodpovedať za to, že na východnú Ukrajinu dopravili systém BUK, z ktorého vystrelená raketa zasiahla lietadlo s 298 ľuďmi na palube. Všetci cestujúci zomreli.

JIT vlani v máji uviedol, že protilietadlová raketa BUK, ktorá zasiahla Boeing 777, sa nachádzala vo výzbroji 53. brigády protivzdušnej obrany z mesta Kursk na juhozápade Ruska.

Súdny proces so štvoricou obvinených sa začne 9. marca 2020, informovali v stredu pozostalí po obetiach, ktorí sa so správou JIT oboznámili ešte skôr ako novinári.

Agentúra AFP však označila za pravdepodobné, že podozriví budú súdení v neprítomnosti, pretože Rusko nedovolí svojim štátnym príslušníkom, aby boli vydaní do zahraničia na trestné stíhanie. Podľa vyšetrovateľov nie je známe, kde sa v súčasnosti nachádza podozrivý Ukrajinec Charčenko.

Boeing 777 smerujúci z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpuru zasiahla raketa ruského systému BUK 17. júla 2014, keď sa lietadlo pohybovalo nad územím východnej Ukrajiny, ovládanej proruskými separatistami, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Holandsko a Austrália v máji 2018 informovali, že raketu vystrelila ruská armádna brigáda. Rusko dôrazne popiera účasť na zostrelení a namiesto toho obviňuje z tragédie Kyjev.

Komentáre ( 0)