20. 06. 2019 11:00 | BUDAPEŠŤ/jh

Za smrť 71 migrantov zatvorených v dodávke odsúdili na doživotie štyroch mužov

V auguste v roku 2015 zomreli v mraziarenskom aute muži, ženy aj deti.

Odsúdení muži za vraždu migrantov v roku 2015
Odsúdení muži za vraždu migrantov v roku 2015 Foto: TASR

V auguste 2015 našli pri rakúskom Parndorfe v odstavenom chladiarenskom aute 71 mŕtvych migranov. V nákladnom priestore bolo zatvorených 59 mužov, 8 žien a štyri deti. Za tento čin dnes v Maďarsku odsúdili na doživotie štyroch mužov.

Jeden odsúdený pochádza z Afganistanu, ďalší muži sú Bulhari. Sú vinní z prevádzačstva a zabitia 71 ľudí, pretože odmietli zastaviť vozidlo, aby otvorili zadné dvere a vpustili dnu vzduch.

Nekonali ani vtedy, keď ľudia vo vnútri dodávky začali kričať a búchať na dvere. Migranti pochádzali zo Sýrie, Iraku a Afganistanu, uviedla agentúra Reuters.

Mraziarenske auto, kde našli v roku 2015 mŕtvych migrantov
Mraziarenske auto, kde našli v roku 2015 mŕtvych migrantov Foto: TASR
 

Desiatich obvinených odsúdil súd na odňatie slobody v rozsahu od štyroch do 12 rokov za trestný čin účasti na organizovanom prevádzačstve. Segedínska hlavná odvolacia prokuratúra žiadala po prvostupňovom verdikte sprísnenie trestov u 13 zo 14 obvinených.

Prvostupňový súd v Kecskeméte vlani 14. júna odsúdil štyroch hlavných obvinených za viacnásobnú vraždu a ďalšie trestné činy na 25 rokov odňatia slobody bez možnosti skoršieho prepustenia na slobodu.

V kauze bolo za organizované prevádzačstvo odsúdených na prvom stupni desať ľudí s trestom odňatia slobody od troch do 12 rokov. V prípade ďalších troch obvinených, ktorí boli na úteku, rozhodol súd v ich neprítomnosti, pričom jedného Bulhara neskôr na základe európskeho zatykača zadržali vo februári vo Francúzsku a odovzdali maďarským orgánom.

Chladiarenské vozidlo s mŕtvymi migrantmi nechali prevádzači odstavené na diaľnici pri rakúskej obci Parndorf. V nákladnom priestore bolo zatvorených 59 mužov, osem žien a štyri deti, pričom sa predpokladá, že sa zadusili ešte na území Maďarska.

Komentáre ( 0)