20. 06. 2019 12:26 | USA/TASR

Irán zostrelil americký špionážny dron za 180 miliónov dolárov

Američania tvrdia, že sa nachádzal v medzinárodnom priestore.

Americký špionážny dron
Americký špionážny dron Foto: Reuters

Iránska raketa zem-vzduch zostrelila americké bezposádkové lietadlo, ktoré sa nachádzalo v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Hormuzským prielivom. Tlačovej agentúre AP to povedal vo štvrtok americký predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite, keďže údajne zatiaľ nebolo povolené takúto informáciu zverejniť.

Iránske revolučné gardy predtým uviedli, že zostrelili "špionážny dron" patriaci Spojeným štátom, ktorý narušil vzdušný priestor Iránu. Podľa správy iránskej štátnej televízie došlo k tomuto zásahu na území južnej provincie Hormozgán susediacej s Hormuzským prielivom. Zábery tohto bezposádkového lietadla televízia nezverejnila. Podľa Daily Mail je hodnota takéhoto dronu do 180 miliónov dolárov.

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA identifikovala americký stroj ako typ RQ-4 Global Hawk. Americká armáda sa k tejto správe odmietla bezprostredne vyjadriť. Hovorca ústredného velenia americkej armády Bill Urban však medzitým povedal, že "nad iránskym územím nebol žiadny dron".

Veliteľ iránskych revolučných gárd Hosejn Salámí vyhlásil, že zostrelenie bezposádkového lietadla predstavuje "jasný signál" pre Američanov. Dodal, že Irán "nemá v úmysle vstúpiť do vojny so žiadnou krajinou, je však na vojnu pripravený".

Uvedený incident sa odohral v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Iránom a Spojenými štátmi. Tie pripisujú Iránu zodpovednosť za nedávne útoky proti tankerom v oblasti strategicky významného Hormuzského prielivu.

Teherán však tieto obvinenia odmieta a vyjadruje predpoklad, že v skutočnosti za útokmi stoja Spojené štáty, ktoré ich chcú využiť na ospravedlnenie použitia sily proti Iránu.

Komentáre ( 0)