20. 06. 2019 19:33 | ŠTOKHOLM/TV Markíza

Zmenili spôsob cestovania, aby pomohli planéte. Švédi nahradili leteckú dopravu

Švédi v minulosti patrili medzi popredné národy, ktoré využívali leteckú dopravu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Zmenili spôsob cestovania, aby pomohli planéte. Zatiaľ, čo odborníci vyzývajú vlády, aby priali opatrenia proti klimatickým zmenám, vo Švédsku už s tým začali obyčajní ľudia. Leteckú dopravu vymenili za vlak.

Pia je švédska právnička. Spolu s manželom a ich dvoma synmi sa rozhodli cestovať na dovolenku vlakom. Tento spôsob prepravy je jedným z najšetrnejších k prírode. "Myslím, že je skvelé cestovať vlakom. Môžete sa prejsť oddýchnuť si a popri tom si môžete aj čítať," povedala Pia.

Rodina je súčasťou malého, ale rastúceho hnutia v Európe a Severnej Amerike, ktoré odmieta cestovať lietadlom a zvyšovať tak uhlíkové emisie.

Švédi v minulosti patrili medzi popredné národy, ktoré využívali leteckú dopravu. Teraz sa ich pohľad na cestovanie mení.

Hlavný vlakový prepravca hovorí, že počet cestujúcich je o päť miliónov vyšší ako pred desiatimi rokmi a že v roku 2018 predali o 1,5 milióna viac lístkov ako v predchádzajúcom roku. Dokonca aj počet obchodných cestujúcich sa zvýšil, v prvých troch mesiacoch roka vzrástol o 12%.

Leteckú dopravu však nemožno nahradiť. Odborníci aj vedci sa snažia nahradiť letecký benzín ekologickejšími náhradami. Zatiaľ sú však tieto technológie iba v plienkach.

 

Komentáre ( 0)