21. 06. 2019 19:17 | TBILISI/TV Markíza

Masové protesty v Gruzínsku. Polícia použila slzný plyn a gumené projektily, sú stovky zranených

Ľudí vyburcovalo vystúpenie ruského poslanca Sergeja Gavrilova v budove gruzínskeho parlamentu.

Protest v Gruzínsku.
Protest v Gruzínsku. Foto: TASR/AP

Masové protesty v Gruzínsku. V hlavnom meste Tbilisi polícia proti rozvášneným demonštrantom použila slzný plyn a dokonca aj gumené projektily. Demonštrácie vyvolal škandál s ruskou delegáciou. Úrady evidujú stovky zranených.

Nepokoje v hlavnom meste Gruzínska vypukli vo štvrtok podvečer a trvali až skorých ranných hodín. Vyburcovalo ich vystúpenie ruského poslanca Sergeja Gavrilova, ktorého nechala vládna koalícia viesť valné zhromaždenie v budove gruzínskeho parlamentu.

Proti demonštrantom, ktorí sa neskôr snažili vniknúť do parlamentu zasiahla polícia vodnými delami, slzotvorným plynom a streľbou s použitím gumených projektilov. Nepokoje si vyžiadali najmenej 240 zranených.

Medzi zranenými sú policajti ale podľa viacerých zdrojov aj novinári, ktorých zasiahli gumové projektily.

Gruzínska prezidentka, pre protesty v Tbilisi predčasne ukončila návštevu Bieloruska a vrátila sa späť do krajiny. Vo svojich vyjadreniach uviedla, že za incidentom v parlamente sú ruské sily, ktoré chcú destabilizovať situáciu v krajine.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov označil zasa protesty v Tbilisi za rusofóbnu provokáciu. Šéf gruzínskeho parlamentu po búrlivých protestoch dnes odstúpil zo svojho postu. Protesty v krajine majú pokračovať aj v piatok.

 

Komentáre ( 0)