22. 06. 2019 07:47 | TBILISI/TASR

V Gruzínsku opäť protestovali tisíce ľudí, Putin do krajiny zastavil lety

Demonštranti žiadajú predčasné voľby.

Demonštrant pred parlamentom.
Demonštrant pred parlamentom. Foto: TASR/AP

Tisícky ľudí sa v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi aj v piatok zúčastnili na ďalšom protestnom zhromaždení. Informovala o tom agentúra DPA.

Podľa televíznych záberov protest prebiehal pokojne, na rozdiel od štvrtkovej demonštrácie, počas ktorej bolo zranených 240 ľudí vrátane 80 policajtov. Pozorovatelia vyslovili odhad, že na piatkovom zhromaždení sa zúčastnilo podobne ako deň predtým 10 000 ľudí.

 Vedúci predstavitelia opozície, ktorí na piatkovej demonštrácii vystúpili, požadovali predčasné parlamentné voľby a odstúpenie ministra vnútra Giorgiho Gachariu. Medzičasom už na nátlak protestujúcich, ktorým sa vo štvrtok podarilo dostať do parlamentu, rezignoval jeho predseda Irakli Kobachidze. Rozhodnutie o jeho odstúpení prijala strana Gruzínsky sen po mimoriadnom stretnutí svojho vedenia.

Bezprostredným podnetom pre protesty Gruzíncov bola účasť zástupcu ruskej Štátnej dumy Sergeja Gavrilova, ako aj ďalších delegátov z Ruska na 26. valnom zasadnutí Medzinárodného zhromaždenia pravoslávia (IAO), ktoré sa konalo v budove gruzínskeho parlamentu a ktorému Gavrilov predsedal. Navyše hovoril po rusky. 

Protesty pred parlamentom zasahujúca polícia potlačila, pričom na rozohnanie davu použila slzotvorný plyn, vodné delá a streľbu gumenými projektilmi. Podľa gruzínskych médií bolo zadržaných niekoľko desiatok ľudí.

V nemocniciach zostáva ešte 100 ľudí, dve osoby prišli o oči v dôsledku zásahu gumenými projektilmi.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v piatok dekrét, na základe ktorého bude od 8. júla platiť dočasný zákaz civilných letov do Gruzínska. "Od 8. júla 2019 majú ruské letecké spoločnosti dočasne zakázané prevádzkovať leteckú dopravu (vrátane komerčnej) občanov z územia Ruskej federácie na územie Gruzínska," uvádza sa v dokumente.

Komentáre ( 0)