25. 06. 2019 07:21 | ALMA-ATA/TASR

Trojica kozmonautov sa úspešne vrátila z Medzinárodnej vesmírnej stanice

Posádka vyštartovala k ISS vlani 3. decembra.

Členovia tímu pomáhajú Olegovi Kononenkovi po pristátí z ISS.
Členovia tímu pomáhajú Olegovi Kononenkovi po pristátí z ISS. Foto: TASR/AP

Trojčlenná posádka astronautov sa v utorok vrátila úspešne na Zem po šiestich mesiacoch strávených na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Pristávací modul dosadol v kazašskej stepi, informovala tlačová agentúra DPA.

Anne McClainová z americkej vesmírnej agentúry NASA, Oleg Kononenko z ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos a David Saint-Jacques z Kanadskej vesmírnej agentúry (CSA) sa vrátili na Zem v skorých ranných hodinách.

Posádka vyštartovala k ISS vlani 3. decembra. Išlo o prvý let po októbrovom incidente, ktorý prehĺbil pochybnosti o ruskom vesmírnom programe.

Let nosnej rakety Sojuz na palube s Rusom Alexejom Ovčininom a Američanom Nickom Hagueom vtedy zlyhal iba niekoľko minút po štarte a dvojica musela núdzovo pristáť.

Hoci vyviazli bez zranení, išlo o prvý incident svojho druhu v postsovietskej histórii a novú prekážku pre ruský kozmický priemysel, pripomína tlačová agentúra AFP.
Veliteľom misie bol Kononenko, ktorý pred odchodom z ISS odovzdal kontrolu

Medzinárodnej vesmírnej stanice svojmu krajanovi Ovčininovi. Po pristátí kapsuly pomáhali trojici astronautov špecialisti z Ruskom riadeného kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane.

 

Komentáre ( 0)