26. 06. 2019 05:55 | TBILISI/TASR

Gruzínskom otriasajú demonštrácie proti zatknutiu lídra opozície

Opozičnému poslancovi hrozí v prípade dokázania viny trest vo výške deviatich rokov odňatia slobody.

Gruzínski opoziční demonštranti držia poster počas protestného zhromaždenia pred budovou gruzínskeho parlamentu.
Gruzínski opoziční demonštranti držia poster počas protestného zhromaždenia pred budovou gruzínskeho parlamentu. Foto: TASR/AP

Tisíce ľudí vyšli v utorok do ulíc Tbilisi, aby tam protestovali proti návrhu na zatknutie opozičného politika Niku Meliu. Návrh totiž súvisí práve s Meliovou spoluúčasťou na organizovaní demonštrácií, ktoré od minulého štvrtka otriasajú touto juhokaukazskou krajinou. Písala o tom agentúra AFP.

Gruzínska prokuratúra v utorok vyhlásila, že v súvislosti s prebiehajúcimi protestmi obvinila Meliu, opozičného lídra a člena strany Zjednotené národné hnutie, z organizovania "masového násilia".

Úrad generálneho prokurátora vo svojom vyhlásení uviedol, že sa v tejto súvislosti už "obrátil na parlament so žiadosťou o zbavenie Meliu jeho poslaneckej imunity pre účely trestného stíhania", ako aj o jeho predbežné zadržanie.

Opozičnému poslancovi hrozí v prípade dokázania viny trest vo výške deviatich rokov odňatia slobody.

Viac ako 20 opozičných zoskupení už v tejto súvislosti vydalo spoločné vyhlásenie, v ktorom odsúdili návrh prokuratúry ako akt "politického prenasledovania a začiatok represií voči opozícii".

Tisíce ľudí sa v reakcii na tento vývoj zišli už po šiesty deň pred budovou parlamentu v Tbilisi, kde požadovali okrem iného aj odstúpenie ministra vnútra Giorgiho Gachariu, ktorého obviňujú z neprimeraných zákrokov bezpečnostných zložiek voči demonštrantom.

Protestné zhromaždenia v Tbilisi sa začali v noci na 21. júna po vystúpení poslanca ruskej Štátnej dumy Sergeja Gavrilova, ktorý tam predsedal Medziparlamentnému zhromaždeniu pravoslávia a o ktorom miestne médiá napísali, že v čase rusko-gruzínskej vojny v roku 2008 podporoval separatistické oblasti Abcházsko a Južné Osetsko.

Demonštranti svoj protest využili aj na vyjadrenie nesúhlasu s vládou strany Gruzínsky sen, ktorá je opozíciou označovaná za proruskú.

Komentáre ( 0)