28. 06. 2019 10:37 | LÁHAUR/kc

Pekelné podmienky v pakistanskom väzení: Okolo českej pašeráčky Terezy zomierajú ľudia

Termín odvolacieho konania je v nedohľadne a českej občianke, ktorá si odpykáva bezmála 9-ročný trest, ide doslova o život.

Tereza H. na súde v Pakistane
Tereza H. na súde v Pakistane Foto: TASR/AP

Drsné podmienky vo väzení v pakistanskom Láhaure, v ktorých žije odsúdená česká pašeráčka Tereza Hlůšková (22), ilustruje najnovší tragický prípad. Vysoké teploty, ktoré dosahujú až 45 stupňov celsia, si vyžiadali život ďalšieho väzňa.

„Ten chlap bol obvinený z drogovej kriminality. Sedel v rovnakom väzení v inom bloku a zabili ho horúčavy, pochopte, je tam 45 stupňov," uviedol pre denník Blesk novinár Alí Aršád.

Muža nedokázala zachrániť ani rýchla pomoc lekárov. Napriek tomu, že väzňa, ktorému skolaboval organizmus, previezli do nemocnice, na záchranu už bolo neskoro. Dozorcovia to nechali zájsť príliš ďaleko.

Termín odvolacieho konania je v nedohľadne a českej občianke, ktorá si odpykáva bezmála 9-ročný trest, ide doslova o život. Žena, ktorá bola zvyknutá na luxus, to má o to ťažšie.

Preplnená väznica, v ktorej sa šíri vírus HIV

Podmienky vo väznici Kot Lakhpat v pakistanskom Láhaure sú biedne. Ženská väznica je preplnená. Nemajú tam vhodné vetranie. V celách sú dve drevené postele a ženy majú k dispozícii šesť umyvární s toaletami. To ani zďaleka nestačí pre toľko žien pohromade.

Väzenkyne musia vstávať o piatej ráno. Na raňajky majú väčšinou iba chlieb s čajom. Do obeda majú voľno, no musia si samé upratovať, prať, prípadne variť na dvore na ohni. O 16.00 majú večeru a potom sú zatvorené v cele.

Vo väzení sa údajne tajne užívajú drogy, kontaminovanými ihlami sa aj tetuje a šíri sa tak vírus HIV. Všetky väzenkyne musia pracovať. Väčšina žien pletie alebo šije, niektoré vyrábajú tehly, iné perú bielizeň.

Terezu H. odsúdili v Pakistane za pašovanie drog
Terezu H. odsúdili v Pakistane za pašovanie drog Foto: TASR
 

Od zadržania Terezy H na letisku uplynul už takmer poldruha roka mesiacov. Češka ukrývala heroín v dvojitom dne kufra, aj napriek tomu prešla cez dve kontroly a chystala sa odletieť do Abú Zabí, kde mala presadnúť na lietadlo do Írska.

Pri výsluchu uviedla, že o drogách nevedela. Tušila vraj, že preváža niečo nelegálne, myslela si však, že ide o marihuanu. Za pašovanie drog hrozí v Pakistane až doživotné väzenie, väčšinou sa ale neukladá cudzincom. Šancu na vydanie do Česka podľa odborníkov nemá.

Komentáre ( 0)