29. 06. 2019 08:11 | USA/TASR

Trump je ochotný sa opäť stretnúť s Kimom

Trump odcestuje do juhokórejskej metropoly Soul v sobotu po skončení dvojdňového summitu G20.

Summit Trump - Kim v Hanoji
Summit Trump - Kim v Hanoji Foto: TASR/AP

Za "veľmi zaujímavý" označila Severná Kórea sobotňajší návrh amerického prezidenta Donalda Trumpa na schôdzku so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Tvrdí však, že oficiálne návrh zatiaľ nedostala, informovala agentúra AFP.

"Vidíme to ako veľmi zaujímavý návrh, ale v tomto ohľade sme nedostali oficiálny návrh," uviedol zástupca severokórejského ministra zahraničných vecí Čchoe Son-huj.

"Zastávam názor, že ak sa summit KĽDR-USA uskutoční na deliacej čiare, ako to plánuje prezident Trump, bude to ďalšia zmysluplná príležitosť na ďalšie prehlbovanie osobných vzťahov medzi oboma lídrami a napredovanie v bilaterálnych vzťahoch," dodal Čchoe Son-huj.

Trump v sobotu vyhlásil, že je ochotný stretnúť sa so severokórejským vodcom Kim Čong-unom v demilitarizovanej zóne medzi Južnou Kóreou a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR).

Trump počas summitu krajín skupiny G20 v japonskej Osake na Twitteri napísal, že "po niekoľkých veľmi dôležitých stretnutiach vrátane môjho stretnutia s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom odcestujem z Japonska do Južnej Kórey. Keď tam už budem, tak ak vodca Severnej Kórey Kim bude chcieť, stretnem sa s ním na hranici v demilitarizovanej zóne, len aby som mu potriasol rukou a pozdravil ho".

Trump odcestuje do juhokórejskej metropoly Soul v sobotu po skončení dvojdňového summitu G20.

Historicky prvý summit lídrov USA a KĽDR sa konal 12. júna 2018 v Singapure. Trump a Kim sa na ňom zaviazali, že sa budú spoločne usilovať o "úplnú denuklearizáciu", teda odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova. Odvtedy sa však nedokázali dohodnúť na tom, akými konkrétnymi opatreniami všeobecne formulovaný prísľub naplniť.

Komentáre ( 0)