30. 06. 2019 18:55 | BRUSEL/TV Markíza

V Bruseli volia nového šéfa Európskej únie. Slovensko je v ťažkej pozícii

Kombinatorika bude skutočne náročná - spokojné totiž musia odchádzať malé aj veľké krajiny.

Peter Pellegrini a Maroš Šefčovič.
Peter Pellegrini a Maroš Šefčovič. Foto: FOTO TASR - Marko Erd

Kto bude ďalších päť rokov šéfovať Európskej únii? A akú šancu majú v tomto výbere Slováci? V Bruseli sa mimoriadne zišli premiéri a prezidenti, aby dohodli obsadenie najvyšších postov. Z čela únie odchádzajú politici ako Jean Claude Juncker či Donald Tusk - hľadanie náhradníkov bude poriadne náročné.

 

Len pred chvíľou sa rozbehol ďalší pokus o obsadenie najlukratívnejších bruselských púostov. Tým najdôležitejším bude meno nového predsedu Európskej komisie. Horúcim favoritom je Frans Timmermans - Holanďan, ktorý o toto miesto bojuje celé mesiace.

Slovensko je pritom v ťažkej pozícii. Na jednej strane by sme mali podržať V4 - Maďarsko a Poľsko sú rázne proti tejto nominácii - Timmermans totiž ešte ako eurokomisár viedol konanie proti týmto dvom krajinám za možné porušenie únijných pravidiel.

Na druhej strane, Timmermans je politik z európskej rodiny socialistov, kam patrí aj Smer-SD - preto má premiér ťažké rozhodovanie, či ho podporíme. A je tu ešte jedna vec, ak by sa socialista stal predsedom komisie, ďalší socialisti by nemali šancu obsadiť ďalšie miesto - o Petrovi Pellegrinim sa pritom špekuluje ako o prípadnom predsedovi Európskej rady - a Maroš Šefčovič má ambíciu stať sa šéfom európskej diplomacie.

Kombinatorika bude skutočne náročná - spokojné totiž musia odchádzať malé aj veľké krajiny zo všetkých geografických častí Európy. Jedna z pozícii by navyše mala patriť žene.

Očakávajú sa skutočne náročné rokovania - pravdepodobne neskoro do noci - v prípade potreby sú dokonca pripravené úž aj croissanty na raňajky.

 

Komentáre ( 0)