02. 07. 2019 06:53 | USA/TASR

Trump chce z Afganistanu stiahnuť vojakov, tajné služby tam zostanú

Krajinu označil za „Harvard pre teroristov".

Vojaci v Afganistane
Vojaci v Afganistane Foto: Shutterstock.com

Prezident Spojených štátov Donald Trump uviedol, že dúfa v úplné stiahnutie amerických vojakov z Afganistanu, avšak tajné služby si podľa neho v tejto krajine zachovajú mohutnú prítomnosť. Trump zároveň označil Afganistan za „Harvard pre teroristov". Informovala o tom v utorok agentúra AFP.

Podľa Trumpa je nevyhnutné, aby v Afganistane aj naďalej pôsobili americké tajné služby, pretože túto krajinu pokladá za liaheň teroristov. „Ja to nazývam Harvard pre teroristov," uviedol Trump v pondelok v rozhovore pre spravodajskú televíziu Fox News.

„Chcel som ich stiahnuť," povedal Trump na margo amerických jednotiek, ktoré sú v Afganistane prítomné od roku 2001. Potom však údajne zaváhal a poslúchol rady vojenských expertov, podľa ktorých je výhodnejšie bojovať proti militantom v Afganistane ako v Spojených štátoch. Túto politiku presadzovala aj administratíva 43. amerického prezidenta Georgea W. Busha.

Trumpove vyjadrenia prišli v čase, keď sa v sobotu v katarskej Dauhe zišli predstavitelia USA a afganského militantného hnutia Taliban, aby začali rokovania, ktorých výsledkom by mal byť mier v Afganistane.

Komentáre ( 0)