06. 07. 2019 07:14 | ANCHORAGE/TASR

"Ľadovú" Aljašku sužuje teplotná vlna, zaznamenali historickú hodnotu

Priemerná júlová teplota sa tu pohybuje na úrovni 18 stupňov Celzia.

Deti sa kúpu v jazere na Aljaške.
Deti sa kúpu v jazere na Aljaške. Foto: TASR/AP

Anchorage, najväčšie mesto amerického štátu Aljaška, zaznamenalo teplotný rekord, keď tu meteorológovia vo štvrtok namerali 32 stupňov Celzia.

Momentálne Aljašku, ktorej územie zasahuje za severný polárny kruh, sužuje teplotná vlna, informovala v piatok tlačová agentúra AFP.

Úrady v Anchorage dokonca zakázali pri príležitosti Dňa nezávislosti USA 4. júla používanie ohňostrojov vzhľadom na riziko vzniku prírodných požiarov v "extrémne suchých poveternostných podmienkach". Teploty tu momentálne pripomínajú letovisko Miami na

Floride, pričom Aljaška je považovaná za značne zraniteľnú voči klimatickým zmenám.
Predchádzajúci teplotný rekord v Anchorage - 29 stupňov Celzia - namerali v júni 1969.

Priemerná júlová teplota sa tu pohybuje na úrovni 18 stupňov Celzia. Mesto sa nachádza na juhu Aljašky, ktorá sa podľa vedcov otepľuje dvojnásobne rýchlejším tempom, než je globálny priemer.

"Od roku 1901 do roku 2016 sa priemerná teplota na Aljaške zvýšila viac než v hlavnej časti Spojených štátov," uviedol Rick Thoman z Aljašského centra pre výskum a politiku podnebia (ACCAP).

Dramatické otepľovanie Aljašky, ktoré sčasti súvisí s úbytkom morského ľadu a otepľovaním Severného ľadového oceánu, spôsobuje problémy v miestnych komunitách, prírode, ako aj ekonomike štátu.

Komentáre ( 0)