15. 07. 2019 06:03 | KINSHASA/TASR

V Konžskej demokratickej republike sa rozrastá ebola, zasiahla ďalšie veľké mesto

Ochorenie si na východe tejto krajiny za 11 mesiacov podľa údajov ministerstva zdravotníctva vyžiadalo 1655 mŕtvych.

Pracovník Svetovej zdravotníckej organizácie čistí dvere nakazenej osoby ebolou v Kongu.
Pracovník Svetovej zdravotníckej organizácie čistí dvere nakazenej osoby ebolou v Kongu. Foto: TASR/AP

Na východe Konžskej demokratickej republike (KDR) zaznamenali nový prípad eboly v doteraz najväčšom meste, odkedy tam vlani v auguste vypukla epidémia tohto nákazlivého ochorenia. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

Nový prípad eboly potvrdili v meste Goma, kde žijú viac ako dva milióny ľudí a nachádza sa pri hranici s Rwandou.

Pacientom je pastor, ktorý pricestoval v nedeľu z Butemba, jedného z hlavných miest v provincii Severné Kivu, kde ebola prepukla. Spolu s ním v autobuse cestovalo okrem vodiča aj 18 ďalších ľudí.

Ministerstvo potvrdilo mužov pozitívny test na ebolu. "Vzhľadom na to, že pacient bol rýchlo identifikovaný, rovnako ako aj cestujúci v autobuse z Butemba, v meste Goma je riziko šírenia choroby nízke," dodalo ministerstvo.

Epidémia eboly na východe Konžskej demokratickej republiky si za 11 mesiacov podľa údajov ministerstva zdravotníctva vyžiadala 1655 mŕtvych, pričom 694 pacientov zdravotníci vyliečili a dovedna zaočkovali 160.239 ľudí.

Ebola patrí k najnebezpečnejším infekčným ochoreniam na svete. Spôsobuje hnačky a horúčky spojené s krvácaním do tráviaceho traktu.

V 50-90 percentách prípadov sa končí smrťou. Z človeka na človeka sa prenáša až vtedy, keď prepukne.

Komentáre ( 0)