16. 07. 2019 10:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Odvrátená tvár turizmu: Ľudia ničia polia pre krásnu fotku a podporujú biznis so zvieratami

Blogerka Veronika poukazuje na podmienky, v ktorých zvieratá musia žiť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TVNOVINY.sk

Keby sme sa všetci správali v zahraničí tak ako doma, svet by vyzeral inak. Blogerka Veronika zažila jeden zo svojich najväčších cestovateľských šokov na Bali. Videla ľudí, ktorí ničia ryžové polia pre krásnu fotku a podporujú lokálny biznis so zvieratami. Tieto zážitky ju donútili písať o odvrátenej stránke turizmu.

Veronika nepodporuje iný ako lokálny obchod, rešpektuje kultúru a spôsob života miestnych obyvateľov a s úctou pristupuje k rastlinám či zvieratám. A práve tá posledná oblasť ju najviac trápi, živé atrakcie vo svete vrátane jednej z najväčších - trénovaných slonov.

„Väčšinou to funguje tak, že oni to mláďatko vezmú od matky, izolujú ho, obmedzujú mu prístup k potrave, zatvárajú ho do nejakých tmavých miestností, kde sú betónové podlahy, čo škodí zase ich nohám,"  povedala cestovateľka a blogerka Veronika Šípoš Rosputinská.

„Tam, kde napríklad organizujeme jazdu na slonoch v Thajsku, tak posielame povedzme veterinára pravidelne do Thajska, ktorý tie slony kontroluje a snažíme sa vyvíjať tlak na organizátorov týchto výletov, aby sa správali k slonom humánne," reagoval manažér cestovnej kancelárie Jozef Zelizňák.

Podľa Veroniky častým problémom býva napríklad aj v Maroku či v Jordánsku, keďže zvieratá za celý deň nedostanú napiť. "Ďalej, že nemajú ošetrované rany, lebo samozrejme, keď vozia turistov, majú na sebe tie kadejaké sedlá a podobné veci. Pod tým častokrát krvácajú," dodala Veronika.

Jedno z najväčších prekvapení prišlo, keď sa Veronika vybrala na ostrov Aruba s očakávaním všadeprítomných plameniakov. Pochodila 10 pláží a zvieratá nikde.

Viac zisťovala reportérka Lenka Perželová

 

Komentáre ( 0)