17. 07. 2019 06:12 | WASHINGTON/TASR

Zomrel jeden z vôbec najliberálnejších amerických sudcov John Paul Stevens

Podnikal kroky na obmedzenie trestu smrti, podporu rasovej rovnosti, či zachovanie legálnych interrupcií.

John Paul Stevens.
John Paul Stevens. Foto: TASR/AP

Vo veku 99 rokov zomrel v utorok niekdajší sudca Najvyššieho súdu USA John Paul Stevens. Skonal deň po tom, ako dostal mŕtvicu, informovala v stredu agentúra AP.

Stevens bol považovaný za jedného z najliberálnejších sudcov v USA. Počas svojej takmer 35-ročnej kariéry na pozícii sudcu najvyššieho súdu sa zasadzoval za slobodu jednotlivcov a úctu k nim, či už išlo o študentov, prisťahovalcov alebo väzňov, píše AP.

Podnikal kroky na obmedzenie trestu smrti, zavedenie práv pre homosexuálov, podporu rasovej rovnosti, či zachovanie legálnych interrupcií.

Ochraňoval tiež ľudské práva osôb podozrivých z trestnej činnosti, či nelegálnych prisťahovalcov, ktorým hrozila deportácia.

Stevens ovplyvnil svojich kolegov na súde napríklad aj v tom, aby dali väzňom z americkej vojenskej základne v zálive Guantánamo, zadržiavaným pre podozrenie z terorizmu, možnosť na amerických súdoch napadnúť svoje zadržiavanie.

Do pozície sudcu najvyššieho súdu ho v roku 1975 vymenoval vtedajší americký prezident Gerald Ford.

V úrade následne Stevens, spočiatku považovaný za umierneného republikána, vydržal až do roku 2010, a teda viac ako dvojnásobok priemerného funkčného obdobia sudcov.

Post opúšťal ako 90-ročný, vďaka čomu bol druhým vôbec najstarším sudcom v dejinách najvyššieho súdu USA.

Komentáre ( 0)