21. 07. 2019 19:55 | KYJEV/TASR

Ukrajina: V prvých povolebných odhadoch vedie Zelenského strana so 44 percentami

Proruská Opozičná platforma - Za život sa podľa týchto údajov umiestnila na druhom mieste so ziskom 11,5 percenta hlasov.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po voľbách pózuje médiám.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po voľbách pózuje médiám. Foto: AP Photo/Evgeniy Maloletka

Strana nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vedie v prvých odhadoch výsledkov predčasných parlamentných volieb, ktoré sa uskutočnili na Ukrajine v nedeľu. Podľa prieskumov medzi zúčastnenými voličmi získala strana Sluha národa 43,9 percenta hlasov, informovala tlačová agentúra AFP.

Proruská Opozičná platforma - Za život sa podľa týchto údajov, vychádzajúcich z troch prieskumov, umiestnila na druhom mieste so ziskom 11,5 percenta hlasov.

Odhady boli zverejnené krátko po zatvorení volebných miestností o 20.00 h miestneho času (19.00 h SELČ).

"Našimi hlavnými prioritami - a opakujem to pre každého Ukrajinca - sú ukončenie vojny, návrat našich zajatcov a porážka korupcie, ktorá na Ukrajine pretrváva," povedal bývalý komik Zelenskyj (41), ktorý sa ujal prezidentskej funkcie 20. mája.

O priazeň približne 30 miliónov voličov sa uchádzalo 22 politických strán. Predpokladá sa, že Zelenského strana bude jasným volebným víťazom, na získanie väčšiny v 450-člennom parlamente (Najvyššej rade) však bude pravdepodobne potrebovať koaličného partnera.

Komentáre ( 0)