23. 07. 2019 07:05 , článok bol aktualizovaný 23. 07. 2019 11:30 | SOUL/TASR

Stíhačky Južnej Kórey strieľali po ruskom bombardéri, ktorý narušil ich vzdušný priestor

Moskva to neskôr poprela.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: AP Photo/Ariel Schalit

Rusko poprelo narušenie juhokórejského vzdušného priestoru ruskými lietadlami, ktoré podľa vyjadrení Moskvy vykonávali v utorok nad medzinárodnými vodami naplánované cvičenia. Informovala o tom agentúra AFP.

"Dva strategické bombardéry typu Tu-95 vojenských vzdušných síl Ruskej federácie uskutočňovali plánovaný prelet vo vzdušnom priestore nad neutrálnymi vodami Japonského mora," uvádza sa vo vyhlásení ruského ministerstva zahraničných vecí.

Agentúra Jonhap v utorok informovala, že ruské letectvo narušilo dvakrát po sebe vzdušný priestor Južnej Kórey, na čo Soul reagoval vyslaním vlastných stíhačiek a varovnými výstrelmi.

Soul tvrdí, že bojové lietadlo vniklo do juhokórejského vzdušného priestoru neďaleko skupiny skalnatých ostrovčekov nazývaných Tokdo, na ktoré si nárokuje aj Japonsko.

Poradca juhokórejského prezidenta pre oblasť národnej bezpečnosti Čong Ui-jong varoval Rusko pred vážnymi dôsledkami v prípade opätovného narušenia vzdušného priestoru.

"Požiadal som Bezpečnostnú radu Ruskej federácie, aby situáciu prehodnotila a vykonala potrebné opatrenia," uvádza sa vo vyhlásení poradcu, ktoré zverejnila juhokórejská prezidentská kancelária.

Komentáre ( 0)