23. 07. 2019 19:13 | ZÁHREB/TV Markíza

Pozor! Za tričko s marihuanovým listom môžete dostať v Chorvátsku astronomickú pokutu

Svoje o tom vie mladá Chorvátka.

Tričko.
Tričko. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Ak sa chystáte ísť do Chorvátska, dobre si rozmyslite, aké oblečenie si zbalíte do kufra. Za tričko s kontroverzným motívom dostala žena na ulici v Záhrebe pokutu takmer 700 eur.

Tenisky, džínsy a k nim biele tričko s marihuanovým listom. Takto oblečená Chorvátka dostala pred štyrmi rokmi pokutu päťtisíc kún, čo je asi 670 eur. Dodnes sa s tým nezmierila a márne sa snaží aj pred súdom dokázať, že to bolo neférové.

Policajti, ktorí mladú Chorvátku o tretej popoludní zastavili na ulici v Záhrebe, mali ale iný názor. Podľa nich propagovala užívanie drog.

Okrem pokuty jej pribudol aj záznam v registri trestov. To znamená, že ak by sa napríklad chcela v Chorvátsku zamestnať ako učiteľka, nemôže.

Chorvátka sa voči konaniu polície odvolala a súd sa ťahá dodnes. Podporujú ju ľudia na sociálnych sieťach, ktorí upozorňujú na to, že oblečenie s podobnými motívmi sa bežne predáva.

Mnohí Chorváti majú marihuanový list vytetovaný na tele. Paradox je, že ak vás v Chorvátsku chytia s malým množstvom tejto drogy, nie je to trestný čin, iba priestupok. V prípade reklamy na drogy vás ale súd neminie.

Pokutu dostal v Chorvátsku minulosti aj muž, ktorý mal na sebe tričko s nápisom Cannabis.

Viac v reportáži Alžbety Garaiovej Maťašovskej

 

Komentáre ( 0)