24. 07. 2019 15:10 | LONDÝN/TASR

Emotívny odchod Theresy Mayovej z parlamentu. Nechýbalo dojatie a potlesk v stoji

Neskôr odovzdala svoju demisiu do rúk kráľovnej Alžbety II.

Theresa Mayová odchádza z postu premiérky veľkej Británie
Theresa Mayová odchádza z postu premiérky veľkej Británie Foto: TASR/AP

Odchádzajúca britská premiérka Theresa Mayová absolvovala v Dolnej snemovni britského parlamentu svoje posledné interpelácie vo funkcii šéfky vládneho kabinetu. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News. Neskôr odovzdala svoju demisiu do rúk kráľovnej Alžbety II.

Teraz bude pôsobiť ako poslankyňa Dolnej snemovne britského parlamentu za mesto Maidenhead.

Vodcovi opozičnej Labouristickej strany Jeremymu Corbynovi, ktorý ju v snemovni kritizoval za nesplnenie viacerých bodov volebného programu Konzervatívnej strany najmä v sociálnej oblasti, odchádzajúca britská premiérka povedala, že by ju možno v jej rozhodnutí odísť z čela strany mal nasledovať.

 

"Ako líderka strany, ktorá akceptovala, že nadišiel jej čas, možno nadišiel čas, aby aj on urobil to isté," odkázala Mayová v parlamente Corbynovi, ktorý spochybnil aj mandát nového lídra Konzervatívnej strany a budúceho premiéra Borisa Johnsona.

Johnsonov mandát je podľa Corbyna slabý preto, že ho nezískal v parlamentných voľbách, ale vo vnútrostraníckom hlasovaní konzervatívcov, v ktorom ho podporilo necelých 100 000 členov strany.

Poslanci Demokratickej unionistickej strany (DUP), liberálnych demokratov a Konzervatívnej strany Mayovej pri odchode zo snemovne tlieskali v stoji. Labouristi a poslanci Škótskej národnej strany (SNP) síce zostali sedieť, ale niekoľko ich premiérke tiež zatlieskalo.

Komentáre ( 0)