27. 07. 2019 09:28 , článok bol aktualizovaný 27. 07. 2019 09:53 | GWANDŽU/TASR

Oslava titulu sa skončila tragicky: Tancovali sme a zrazu sme sa prepadli

Po páde balkóna v bare v juhokórejskom Gwandžu zomreli dvaja ľudia.

Spadnutý balkón v bare v juhokórejskom Gwandžu.
Spadnutý balkón v bare v juhokórejskom Gwandžu. Foto: Chun Jung-in/Yonhap via AP

Svetový šampionát v plaveckých športoch v juhokórejskom Gwandžu poznačil v noci na sobotu tragický incident, ktorý sa udial v tamojšom nočnom klube. V ňom sa nečakane zrútil strop vstavaného poschodia, pričom nehoda si vyžiadala životy dvoch ľudí. Medzi zranenými bolo aj sedem účastníkov MS.

V klube Coyote Ugly oslavovali v čase nehody zisk titulu americké vodné pólistky. Incident sa udial pred treťou hodinou rannou, v podniku sa nachádzalo takmer 400 ľudí. Obeťami nehody boli dvaja Kórejčania, ktorí podľahli zraneniam po prevoze do nemocnice. Z účastníkov MS boli podľa potvrdených informácií na mieste okrem Američanov aj Austrálčania, Holanďania, Taliani, Brazílčania a športovci z Nového Zélandu. "Vodní pólisti a pólistky oslavovali triumf žien v klube, v ktorom došlo k zrúteniu časti budovy," uviedlo vedenie výpravy USA.

Počas osláv sa zrútilo vstavané poschodie nad barom, ktoré nevydržalo záťaž veľkého množstva ľudí. "Tancovali sme tam a zrazu sme sa prepadli o päť-šesť metrov. Podlaha nám doslova zmizla pod nohami. Potom vznikla panika a všetci sa chceli dostať von," uviedol podľa BBC kapitán novozélandských vodných pólistov Matt Small.

Záchranári v bare v juhokórejskom Gwandžu, kde spadol balkón.
Záchranári v bare v juhokórejskom Gwandžu, kde spadol balkón. Foto: Shin Dae-hee/Newsis via AP
 

"Väčšina športovcov, ktorá bola prítomná na mieste, sa vrátila bezpečne do dediny. Osem športovcov bolo priamo na mieste nehody, z toho sedem z nich utrpelo ľahké zranenia. Jeden zostáva v starostlivosti lekárov," uviedli predstavitelia organizačného výboru MS. Mená zranených športovcov nezverejnili.

Podľa DPA sa celkovo zranilo 17 osôb, agentúra AFP píše o 16 zranených. K nehode sa v sobotu vyjadrila aj Medzinárodná plavecká federácia.

"FINA bola informovaná o nešťastnom incidente, ktorý udial v ranných hodinách v blízkosti dediny športovcov v Gwandžu. Keďže v momente nehody sa na mieste nachádzalo niekoľko účastníkov šampionátu, FINA celú situáciu pozorne monitoruje a aktivuje všetky opatrenia, aby zabezpečila potrebnú zdravotnú starostlivosť a asistenciu. FINA je hlboko zarmútená situáciou a želá čo najskoršie uzdravenie zraneným účastníkom nehody," uvádza FINA vo svojom stanovisku.

Ako informovala agentúra Yonhap, juhokórejská polícia už začala s vyšetrovaním nehody. Podľa tamojších médií mohlo byť zariadenie v bare nainštalované nelegálne. Vstavaný balkón nad barom nevydržal záťaž spôsobenú nadmerným počtom oslavujúcich ľudí.

"Všetko bolo v poriadku až do momentu, keď sa podlaha pod našimi nohami prepadla. Každý z nás je z toho otrasený," dodal Small. "Je to hrozná tragédia," komentoval nehodu šéf americkej vodnopólovej reprezentácie Christopher Ramsey.


Komentáre ( 0)