29. 07. 2019 08:24 | PRAHA/rd

Muž (†66) zomrel po nakazení baktériou, tú istú dostal na dovolenke v Bulharsku aj Čech

Smrteľná nákaza spôsobuje okrem požierania kožných a podkožných tkanív aj odumieranie ciev a nervov.

Infekcia, ktorú mal Dave Bennett.
Infekcia, ktorú mal Dave Bennett. Foto: Facebook/Cheryl Bennett Wiygul

Šesťdesiatšesťročný Američan Dave Bennett sa nakazil nebezpečnou baktériou, ktorá sa do jeho tela dostala počas plávania v blízkosti floridskej pláže. Muž sa údajne prebudil s horúčkou a zimnicou, neskôr ho previezli do nemocnice.

Jeho dcéra Cheryl Bennettová Wiygulová popísala, že doktori mu na tele objavili tmavé škvrny, keď ho prezliekali do nemocničného oblečenia.

Testy odhalili príčinu - dôchodca sa nakazil baktériou Vibrio vulnificus. Tá žere mäkké kožné a podkožné tkanivá.

Smrteľná nákaza, známa ako nekrotizujúca fasciitída, spôsobuje tiež odumieranie ciev a nervov. Američan jej podľahol po menej než dvoch dňoch od nákazy.

Vibrio vulnificus sa môže dostať do tela dvomi spôsobmi. Prvý je konzumáciou jedla alebo vody, v ktorých sa môže vyskytovať. Často sa môže objavovať v morských plodoch, najmä v syrových ustriciach.

Druhý spôsob je poranením. "Vo vode sa vibrio dostane do kože a okolitého tkaniva a tam spôsobí infekciu. Prejavuje sa zapálenou reakciou a pľuzgiermi. Bez pomoci môže infekcia preniknúť hlbšie do tkaniva a postupne môže dôjsť až k nekróze," povedala pre tn.nova.cz Hana Roháčová z pražskej nemocnice.

Práve poranením sa nakazil Dave Bennett. "Môj otec nemal žiadne otvorené rany. Mal zopár takmer zahojených škrabancov na rukách a nohách, ale uistila som sa, že sú dobre previazané," hovorí Cheryl.

Tmavé škvrny sa však na tele jej otca rozširovali, pričom trpel obrovskými bolesťami. Muža sa už, žiaľ, zachrániť nepodarilo.

Rovnakou baktériou sa nakazil aj muž z českého Hodonínska, ktorého zachránilo rýchle nasadenie antibiotík. Aj jemu sa baktéria dostala do tela drobným poranením počas dovolenky s manželkou v Bulharsku.

Zdeněk, ako znie meno nakazeného, mal pred pár rokmi problémy s trombózou nohy a slaná voda mu na končatinu nerobí dobre. Do inkriminovanej nohy ho poštípal hmyz, teraz mu hrozí, že mu ju budú musieť amputovať.

Komentáre ( 0)