31. 07. 2019 09:28 | KÁBUL/TASR

Bomba na ceste v Afganistane zasiahla autobus, zomrelo 34 ľudí vrátane detí

Zranenia utrpelo ďalších 17 ľudí, väčšina z nich je v kritickom stave.

Ilustračná snímka - Afganistan
Ilustračná snímka - Afganistan Foto: TASR/AP

Najmenej 34 civilistov vrátane žien a detí prišlo v stredu v provincii Faráh v západnom Afganistane o život pri výbuchu bomby nastraženej na ceste, ktorá zasiahla prechádzajúci autobus. S odvolaním sa na miestnych predstaviteľov o tom informovala agentúra DPA.

Autobus smeroval po hlavnom cestnom ťahu medzi západoafganským mestom Herát a Kandahárom v južnej časti krajiny. Zranenia utrpelo ďalších 17 ľudí, väčšina z nich je v kritickom stave.

K zodpovednosti za incident sa bezprostredne neprihlásila žiadna skupina. V krajine je však stále aktívne fundamentalistické hnutie Taliban, ktorého členovia často umiestňujú bomby na cesty. Ich cieľom sú vládne a bezpečnostné zložky. Obeťami sú však často aj civilisti.

Podľa správy misie OSN v Afganistane, zverejnenej v utorok, zavinili od začiatku tohto roka improvizované výbušné zariadenia tohto druhu 20 percent zo všetkých úmrtí civilistov. Podľa správy bolo od 1. januára do 30. júna celkovo usmrtených takmer 1 400 ľudí a 2 500 ďalších bolo zranených.

Taliban pokračuje v takmer každodenných akciách namierených proti vládnym objektom a afganským bezpečnostným zložkám, pričom zároveň rokuje so Spojenými štátmi o ukončení už 18 rokov trvajúceho konfliktu.

Komentáre ( 0)