03. 08. 2019 22:19 , článok bol aktualizovaný 04. 08. 2019 09:11 | EL PASO/tvnoviny.sk

Texaský mladík zabil pri útoku v nákupnom centre najmenej 20 ľudí. Už sa črtá motív streľby

Správu budeme aktualizovať.

Strelec z nákupného centra 21-ročný Patrick Crusius..
Strelec z nákupného centra 21-ročný Patrick Crusius.. Foto: Profimedia
Streľba v nákupnom centre v El Paso
Streľba v nákupnom centre v El Paso
Streľba v nákupnom centre v El Paso

Najmenej 20 ľudí prišlo o život pri sobotňajšej streľbe v nákupnom centre v texaskom meste El Paso a podozrivým, ktorého zadržali, je 21-ročný Patrick Crusius. Informovala o tom agentúra AP.

Zástupca úradov takisto uviedol, že počet obetí na životoch je predbežný a vyšetrovanie prípadu pokračuje. Ďalších 26 ľudí utrpelo zranenia.

 

Strelec bol na útok pripravený

"Bol to muž, ktorý mal na sebe khaki nohavice a kryl si uši slúchadlami, ktoré majú zabrániť tomu, aby si poranil sluch.. Čo znamená, že streľba bola veľmi dobre pripravená a že nebola náhodná, "uviedol vo vysielaní ČT 24 Tomáš Klvaňa z Inštitútu medzinárodných štúdií.

Podľa svedkov, ktorí útok prežili, mladík si obete nevyberal. Strieľal po každom, kto sa mu objavil v ceste. Kráčal vraj pomaly a rozvážne, ako keby bol na nejakej misii, uviedla svedkyňa.

Vo videu nájdete aj prvé zábery strelca

 

Už sa črtá motív streľby

Na sociálnych sieťach sa objavili správy o tom, že útočník spísal manifest, v ktorom hovorí o potrebe reagovať na "hispánsku inváziu do Texasu" a vyjadruje podporu masakru v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch, kde pravicový extrémista zabil v marci 51 ľudí, informuje portál ČT 24.

Autor manifestu píše, že Hispánci prichádzajúci do Spojených štátov nahradia starnúcich belošských voličov, čo môže v nadchádzajúcich voľbách urobiť z Texasu "modrý štát" a mať za dôsledok, že ďalším americkým prezidentom bude demokrat.

Text je tiež kritický k republikánom; tvrdí, že majú príliš veľké väzby na korporácie a propagujú ničenia životného prostredia.

Hoci 21-ročný Patrick Crusius, ktorého polícia kvôli streľbe v nákupnom centre zadržala, na Twitteri chválil plány prezidenta Donalda Trumpa na vybudovanie hraničného múru medzi USA a Mexikom, autor manifestu píše, že rovnaké názory ohľadom rasy mal ešte pred Trumpovou volebnou kampaňou.

Manifest na jednu stranu odmieta, že by hlásal nadradenosť belochov, zároveň ale tvrdí, že "miešanie rás" ničí národ; propaguje preto rozdelenie Spojených štátov na územne vymedzené enklávy rozdelené podľa rás, píše AP

Medzi obeťami sú aj traja Mexičania

Medzii obeťami boli najmenej traja Mexičamia. Ďalší šiesti Mexičania vrátane 10-ročného dievčaťa utrpeli pri streľbe zranenia.

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vyjadril úprimnú sústrasť rodinám amerických a mexických obetí.

Správu budeme aktualizovať

Komentáre ( 0)