04. 08. 2019 21:23 | EL PASO/TASR

Strelec z EL Paso sa zameral na hispáncov. Prokuratúra pre neho žiada trest smrti

Medzi obeťami boli aj traja Mexičania.

Ľudia v mexickom meste Juarez si uctili obete pálením sviečok.
Ľudia v mexickom meste Juarez si uctili obete pálením sviečok. Foto: TASR/AP/Christian Chavez

Americká prokuratúra bude požadovať trest smrti pre strelca, ktorý v sobotu v texaskom meste El Paso usmrtil 20 ľudí. Čin je považovaný za vnútroštátny terorizmus, uviedli v nedeľu príslušné orgány, ktoré citovala tlačová agentúra AFP.

"Obvinenie na úrovni štátu sa vzťahuje na úkladnú vraždu, za čo je možné udeliť trest smrti. Budeme to požadovať," uviedol na tlačovej konferencii šéf miestnej justície Jaime Esparza.

Miestna polícia spolupracuje s federálnymi vyšetrovateľmi na objasnení masovej vraždy, ktorú spáchal 21-ročný muž pochádzajúci z dallaskej oblasti.

"Úzko spolupracujem s ministrom spravodlivosti Williamom Barrom," vyhlásil John Bash, sudca Západného okrsku štátu Texas. Vyšetrovatelia sa momentálne zaoberajú "manifestom", ktorý strelec údajne napísal a v ktorom vyjadruje svoju nenávisť voči "hispánskej invázii" do mesta El Paso, ležiaceho na hraniciach s Mexikom. Páchateľ v danom dokumente tiež údajne velebí nedávnu streľbu v dvoch novozélandských mešitách.

K streľbe došlo v nákupnom centre v El Paso. Podozrivého páchateľa zadržali. Ide o druhú streľbu, ku ktorej došlo v USA v priebehu 24 hodín - iný muž v nedeľu zastrelil v meste Dayton v štáte Ohio deväť ľudí a najmenej 26 ďalších zranil. O totožnosti strelca úrady zatiaľ neposkytli žiadne informácie.

V nákupnom centre v El Paso sa v tom čase nachádzalo približne 1000 až 3000 ľudí. El Paso leží pri hraniciach s Mexikom. Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador uviedol, že medzi 20 potvrdenými obeťami sobotňajšej streľby sú aj traja Mexičania.

 

Komentáre ( 0)