05. 08. 2019 08:35 | INDIA/TASR

V Kašmíre zaviedli zákaz vychádzania. Zablokovali internet aj mobilné siete

Niekoľko regionálnych politikov oznámilo, že na nich bolo uvalené domáce väzenie.

Prísne opatrenia v Kašmíre v Indii
Prísne opatrenia v Kašmíre v Indii Foto: TASR

Úrady v indickej časti sporného regiónu Kašmír zaviedli v pondelok zákaz vychádzania v jeho letnom hlavnom meste Šrínagar a okolitých oblastiach. Zároveň bol zablokovaný prístup na internet, nefungujú ani súkromné mobilné siete a pevné linky, v prevádzke zostala iba mobilná sieť vo vlastníctve štátu, informoval z oblasti reportér agentúry AFP.

Niekoľko regionálnych politikov oznámilo, že na nich bolo uvalené domáce väzenie. Obyvatelia Šrínagaru uviedli, že v niektorých častiach mesta bolo rozmiestnených veľké množstvo vojakov a počuli tiež streľbu.

Konkrétne dôvody zavedenia zákazu vychádzania neboli bezprostredne známe. Miestna vláda vo vyhlásení informovala, že počas jeho platnosti sú zakázané všetky verejné zhromaždenia. Univerzity a školy v prevažne hinduistickom Džammú, časti indického štátu Džammú a Kašmír, boli zatvorené a do jedného tamojšieho okresu bol zablokovaný prístup.

Podobné obmedzenia boli v tejto časti Indie naposledy zavedené v roku 2016 po zabití vodcu miestnych povstalcov, ktoré vyvolalo niekoľko mesiacov trvajúce násilné pouličné protesty s takmer 100 mŕtvymi.

Napätie v Kašmíre, o ktorý sa sporia India a Pakistan, začalo najnovšie narastať v posledných desiatich dňoch, keď tam India oficiálne poslala najmenej 10 000 vojakov. Bezpečnostný zdroj uviedol, že k týmto vojakom pribudlo ďalších 70 000 mužov, čo sa považuje za bezprecedentnú úroveň indickej vojenskej prítomnosti v tejto oblasti.

Indická armáda v nedeľu vyhlásila, že pakistanskí vojaci a milície sa pokúsili prekročiť demarkačnú líniu v Kašmíre. Pokus bol odrazený, pričom najmenej päť útočníkov bolo zabitých. Pakistan tieto tvrdenia odmietol.

Komentáre ( 0)