06. 08. 2019 19:07 | RÍM/TV Markíza

Taliansko sprísňuje migračné zákony, tvrdo bude zasahovať proti lodiam "mimovládok"

Vláda zariskovala a nový dekrét spojila s hlasovaním o dôvere.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Miliónová pokuta či väzenie pre kapitánov lodí „mimovládok". Taliansko sprísňuje migračné zákony a posilňuje právomoci ministra vnútra. Vláda zariskovala a nový dekrét spojila s hlasovaním o dôvere.

Scenár, ktorý sa opakuje už po niekoľkýkrát. Desiatky ľudí vrátane detí sa plavia na lodi mimovládnej organizácie, čakajú a nemajú kde zakotviť. Humanitárni pracovníci ich zachránili pri líbyjskom pobreží z chatrných člnov.

Ak by zakotvili na najbližšom ostrove, talianskej Lampeduse, kapitánovi by hrozila obrovská pokuta. Taliansko dokonca migračnú politiku sprísnilo. Senát schválil takzvaný bezpečnostný dekrét.

Pokuta pre lode, ktoré by vstúpili do talianskych vôd bez povolenia, sa zvýši z pôvodných 50-tisíc eur na jeden milión, kapitána budú môcť zatknúť a plavidlo skonfiškovať. Je to nielen výhra pre Mattea Salviniho, ale aj pre vládu, ktorá nový migračný zákon spojila s hlasovaním o dôvere.

Ľudia proti razantným opatreniam protestovali symbolicky s krvou na rukách. Vlády sa pýtajú, či záchrana topiacich sa ľudí je trestný čin.

Druhá strana však oponuje, že mimovládky sú, i keď nechcene, iba predĺženou rukou prevádzačov, ktorí zarábajú na ľudskom nešťastí. Kým budú po migrantov chodiť, dovtedy ich budú prevádzači posielať.

Donedávna neznámemu politikovi protiimigračná rétorika významne pomohla. Z populistického Mattea Salviniho, ktorého podporovatelia prezývajú „Kapitán", sa stal jeden z najvýraznejších členov vlády. Jeho strana Liga momentálne v prieskumoch vedie s 39 percentami.

Viac v reportáži Ivany Miklánkovej

 

Komentáre ( 0)