10. 08. 2019 07:00 | PHNOM PÉNH/kc

Mladík, ktorý uviazol v jaskyni, už neveril, že prežije. Zachránili ho po štyroch dňoch

Bol zaseknutý v úzkej trhline a každý pohyb mu spôsoboval veľké bolesti.

Záchranári s vojakmi vynášajú z jaskyne zraneného muža.
Záchranári s vojakmi vynášajú z jaskyne zraneného muža. Foto: reprofoto: YouTube/Viral Press

Mladý Kambodžan strávil v jaskyni nedobrovoľne 4 dni, po tom, čo uviazol v úzkom priechode. Na záchrannej operácii, ktorá trvala 10 hodín, sa zúčastnilo spolu až 200 vojakov a záchranárov. V akcii bol aj záchranársky vrtuľník.

Sum Bora (28) sa pošmykol, keď sa snažil dosiahnuť na fakľu, ktorá mu spadla. Jaskyňu dobre poznal, živil sa totiž zbieraním netopierieho trusu, známeho ako guano. V Kambodži ide o lukratívnu komoditu, trus bohatý na fosfor sa totiž používa ako hnojivo.

Muž strávil v jaskyni pod horou Čakraj, bez vody a jedla, takmer štyri dni. Bol zaseknutý v úzkej trhline a každý pohyb mu spôsoboval veľké bolesti. Väčšina ľudí neprežije bez vody viac ako tri dni, záchrana tak prišla v hodine dvanástej

„Už som neveril, že to prežijem. Keby som mal pri sebe nožík, spáchal by som samovraždu," uviedol zachránený muž v rozhovore pre portál Khmer Times.

Kambodžana zaseknutého v jaskyni našiel jeho kamarát, ktorý sa rovnako ako on živil zbieraním a následným predajom netopierieho trusu.


„Obaja sme útli a nemáme problém prejsť cez úzke chodby jaskyne, kamarátovi sa tak podarilo dostať ku mne cez iný priechod," uviedol Sum Bora pre spomínaný portál.

Kamarát následne privolal pomoc a začala sa komplikovaná záchranná operácia. Záchranári sa k zakliesnenému mužovi nevedeli dostať, museli tak rozšíriť zúžený priestor a po dlhých hodinách doráňaného muža konečne vyslobodili.

Vyšetrenia v nemocnici ukázali, že mladík neutrpel žiadne vážne zranenia. Mal poranený hrudník, hlavu a koleno.

Aby sa predišlo podobným incidentom, miestna polícia nariadila zákaz vstupu do jaskyne.