10. 08. 2019 14:13 , článok bol aktualizovaný 10. 08. 2019 15:04 | PRAHA/ TASR, ml

Útok na pražský Pride: Schody, po ktorých mal ísť sprievod, niekto polial olejom

Už na začiatku pochodu sa objavili odporcovia s transparentmi s nápismi ako „Iba Ježiš ťa môže zachrániť pred peklom" alebo „Bojte sa Boha."

Schody poliate olejom.
Schody poliate olejom. Foto: tn.cz

V Prahe sa v sobotu začal tradičný sprievod, ktorým vrcholí festival Prague Pride venovaný lesbám, gejom, bisexuálom a transexuálom (LGBT).

Boj za práva pre tieto menšiny však leží v žalúdku mnohým ľuďom aj v Česku. Sprievod sa tam pokúsil niekto sabotovať tým, že schody polial asi 20 litrami fritovacieho oleja.

Neznámy páchateľ tak urobil v noci v Letenských sadoch. Schody, po ktorých mal ísť sprievod, sú znečistené, klzké a nepriechodné, informuje portál TN.cz.

Schody vedú z Nábrežia Edvarda Beneša k Pražskému metronomu. Pracovníci mestských služieb intenzívne pracujú na ich vyčistení.

„Sprievod hrdosti" vyrazil krátko pred 13.00 z Václavského námestia na Letnú. Polícia na trase obmedzila dopravu. Už na začiatku pochodu sa objavili odporcovia s transparentmi s nápismi ako „Iba Ježiš ťa môže zachrániť pred peklom" alebo „Bojte sa Boha."

Na pochode sa zúčastnili tisíce ľudí. V čele sprievodu s alegorickými vozmi je dvojica maršalov a jedna maršalka, čo sú ľudia, ktorí sa zaslúžili o presadzovanie práv LGBT komunity.

Tento rok to sú herec Jiří Hromada, bývalá ministerka obrany Karla Šlechtová a rómsky aktivista David Tišer. K účastníkom sprievodu, na ktorý okrem usporiadateľov dohliadajú aj policajti a antikonfliktný tím, sa pridala aj približne desiatka zahraničných diplomatov.

Do čela sprievodu sa postavil aj pražský primátor Zdeněk Hřib. Ten sa na ňom zúčastnil aj vlani a chce tak vyjadriť podporu zástupcom sexuálnych menšín, ktorí v mnohých krajinách stále čelia represii. Hřib pred začiatkom sprievodu uviedol, že tento rok ide aj o podporu zákona o manželstvách osôb rovnakého pohlavia, ktorý by mala prerokovať Poslanecká snemovňa. "Malo by to priniesť rovnaké práva a povinnosti pre všetkých," povedal. 

Festival, ktorý sa v Prahe koná od roku 2011, tradične vzbudzuje aj odmietavé reakcie u konzervatívnejšej časti verejnosti. Vtedy vyvolal búrlivé reakcie konzervatívcov, podľa ktorých bola prehliadka obscénna a nevkusne vnucovala ideológiu "homosexualizmu". Tento pojem použil vtedajší český prezident Václav Klaus, podľa ktorého bolo nutné proti uvedenému javu bojovať. Protesty v ďalších rokoch slabli.

Zatiaľ, čo na prvom ročníku sa zúčastnilo 25-tisíc ľudí, vlani organizátori zaznamenali 92.000 účastníkov.

Komentáre ( 0)