14. 08. 2019 19:32 | USA/TV Markíza

Známa aktivistka sa vydala na plavbu cez Atlantik. Plaví sa na jachte bez sprchy či toalety

Thunbergová si takýto dopravný prostriedok vybrala s cieľom vyhnúť sa cestovaniu lietadlom produkujúcim emisie.

Greta Thunbergová
Greta Thunbergová Foto: TASR

Má len 16 rokov a hovorí o nej celý svet. Mladá švédska ekologická aktivistka sa vydala na plavbu cez Atlantik. Cesta z Anglicka do USA špeciálnou plachetnicou jej bude trvať asi dva týždne.

Greta Thunbergová sa vydala z juhoanglického Plymouthu na plavbu do New Yorku, kde sa zúčastní na septembrovom klimatickom summite Organizácie Spojených národov. Plaví sa na ekologickej pretekárskej jachte bez sprchy či toalety.

Thunbergová si takýto dopravný prostriedok vybrala s cieľom vyhnúť sa cestovaniu lietadlom produkujúcim emisie. Jachta, ktorou pocestuje je vybavená solárnymi panelmi a podvodnými turbínami, ktoré vyrábajú elektrickú energiu. Mladá aktivistka chce týmto spôsobom dosiahnuť, aby jej cesta do USA nezanechala žiadnu uhlíkovú stopu.

"Možno mi bude trochu zle a nebudem sa cítiť pohodlne, s tým však dokážem žiť," povedala stanici BBC v utorok v Plymouthe 16-ročná Thunbergová. "Ak to bude veľmi ťažké, tak proste budem musieť myslieť na to, že je to len na dva týždne a potom sa budem môcť vrátiť do normálu," dodala aktivistka, ktorú bude na ceste sprevádzať aj jej otec Svante a tiež kameraman, ktorý bude jej plavbu natáčať.

Podľa skoršieho vyjadrenia kapitána tejto lode Borisa Herrmanna je jachta uspôsobená skôr na rýchlu plavbu než na poskytnutie luxusu svojim cestujúcim. Na plavidle totiž nie sú sprchy ani toalety, takže pasažieri budú na tento zámer musieť použiť modré vedro.

 

Komentáre ( 0)