15. 08. 2019 08:03 | SPLIT/rd

Šesť turistov sa v Chorvátsku otrávilo, jeden muž zomrel

Inšpektori preverili jedlo v reštaurácii, kde výprava večerala.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Ivan Smuk/shutterstock.com

Päť talianskych turistov skončilo v utorok v nemocnici v chorvátskom Splite po tom, čo sa otrávili zatiaľ neznámou látkou. Píše o tom portál tn.nova.cz, citujúc chorvátske médiá.

Jedného z turistov už, žiaľ, záchranári oživiť nedokázali. Inšpektori preverili jedlo v reštaurácii v Hvare, kde výprava večerala, tam však problém nenašli.

Podozrenie padlo na oxid uhličitý, ktorý mal unikať z lodného motora. Päťdesiatsedemročný manažér reťazca supermarketov Eugenio Vinci zomrel na palube, ďalších päť ľudí skončilo v nemocnici.

Ide o jeho manželku, dve malé deti, kamaráta - bývalého talianskeho senátora Bruna Mancusa a jeho manželku.

"Všetci, ktorí sme sa otrávili, sme na lodi spali na pravom boku. Myslím, že šlo o poruchu na lodi, asi sa do ventilácie dostali výpary z motorov. Verím, že to nebolo jedlom, pretože deti, ktoré skončili najhoršie, večeru nejedli. V reštaurácii nás bolo šesť, štyri majú symptómy, ďalšie dve sú v poriadku," povedal Mancuso.

Dodal, že mŕtvy nezomrel na následky otravy. „Stratil vedomíe, spadol a udrel sa do hlavy o vaňu," vysvetľuje Mancuso.

Deti a Vinciho manželku prepravili vrtuľníkom z Hvaru do Splitu. Pri prevoze boli všetci vo veľmi vážnom stave, nemocnica sa k zdravotnému stavu neplnoletých detí (5 a 14 rokov) odmietla vyjadriť. Údajne však bojujú o život.

Že skutočne ide o problém s jachtou Atlantia, naznačuje i to, že v prístave musela v stredu znovu zasahovať sanitka. Ošetrenie potrebovali dvaja policajti, ktorí sa na vyšetrovaní podieľajú. Obom prišlo nevoľno, po vyšetrení ich prepustili.