15. 08. 2019 09:04 , článok bol aktualizovaný 15. 08. 2019 14:35 | MOSKVA/TASR

Zverejnili video, na ktorom vidno ako čajky vleteli do motorov lietadla s 226 ľuďmi

Stroj potom núdzovo pristál v kukuričnom poli neďaleko Moskvy.

Havarované lietadlo ukrajinských aerolínii na kukuričnom poli pri Moskve.
Havarované lietadlo ukrajinských aerolínii na kukuričnom poli pri Moskve. Foto: repro foto Reuters
Havarované lietadlo v kukuričnom poli pri Moskve.
Cestujúci z havarovaného lietadla pri Moskve.
Havarované lietadlo spoločnosti Ural Airlines A321 v kukuričnom poli pri moskve.

Lietadlo Airbus A321 spoločnosti Ural Airlines vo štvrtok ( tvrdo pristálo v poli neďaleko letiska Žukovskij v Moskovskej oblasti. V čase tvrdého pristátia lietadlu nefungoval ani jeden motor.

Podľa najnovších správ sa zranilo 29 ľudí vrátane deviatich detí, informovala rozhlasová stanica Echo Moskvy. Hospitalizovať museli len jednu 69-ročnú ženu. V rozhovore s novinármi cestujúci zhodne konštatovali, že "dnes sa druhýkrát narodili".

Predpokladá sa, že kritickú situáciu spôsobili vtáky, ktoré motory vsali krátko po štarte. Lietadlo sa totiž krátko po vzlete z podmoskovského letiska Žukovskij dostalo do blízkosti kŕdľa čajok. Posádka nahlásila problém s horiacimi motormi krátko po štarte a rozhodla sa pre návrat na letisko Žukovskij.

Zdroj: Instagram/Roustem Adagamov

Pri pristávaní bez vysunutého podvozku však lietadlo vybehlo z pristávacej dráhy a skončilo v kukuričnom poli, uviedlo ministerstvo pre mimoriadne situácie. Cestujúcich po pristátí z lietadla evakuovali. K materiálnym škodám ani k úniku paliva z palivových nádrží nedošlo.

 

Lietadlo smerovalo z letiska Žukovskij do Simferopolu na Kryme. Na palube bolo 226 cestujúcich a sedem členov posádky, spresnila agentúra Interfax.


Na základe podozrenia z porušenia pravidiel v leteckej doprave prípad prebral Vyšetrovací výbor Ruskej federácie (Sledkom) a bola vytvorená aj vyšetrovacia komisia, dodala agentúra TASS.

Posádku lietadla Airbus A321 ruskej spoločnosti Ural Airlines navrhnú na udelenie vysokého štátneho vyznamenania. Podľa servera Novaja gazeta to vo štvrtok navrhol gubernátor Sverdlovskej oblasti Jevgenij Kujbašov. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov prisľúbil, že k vyznamenaniu pilotov, ale aj ďalších členov posádky dôjde "čo najskôr".

Letecká spoločnosť Ural Airlines informovala, že veliteľom posádky bol 41-ročný Damir Jusupov a pomocným pilotom bol 23-ročný Georgij Murzin. Evakuáciu cestujúcich po tvrdom pristátí koordinovali tri letušky a dvaja stevardi.

Spoločnosť vo svojom vyhlásení uviedla, že "vďaka profesionalite, odolnosti voči stresu a koordinovaným krokom" posádky sa lietadlu "podarilo pristáť bez tragických následkov".

Lietadlo smerovalo z letiska Žukovskij do Simferopolu na Kryme. Na palube bolo 226 cestujúcich a sedem členov posádky, spresnila agentúra Interfax.


Zdroj: youtube.com/Aviado TV


Komentáre ( 0)