15. 08. 2019 10:48 , článok bol aktualizovaný 15. 08. 2019 10:54 | PLYMOUTH/TASR, kc

Keby sa každý plavil ako Greta, zničí prírodu viac než lietadlá, tvrdí morský vlk

Podľa skúseného moreplavca zanechala jachta so švédskou aktivistkou uhlíkovú stopu ešte skôr, ako vyplávala z prístavu.

Na snímke druhá zľava švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová  máva s členmi posádky z paluby jachty Malizia II.
Na snímke druhá zľava švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová máva s členmi posádky z paluby jachty Malizia II. Foto: TASR/AP/Kirsty Wigglesworth

Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová sa v stredu vydala z juhoanglického Plymouthu na plavbu do USA, kde sa zúčastní na environmentálnych protestoch a na klimatickom summite OSN.

Do Spojených štátov sa plaví na pretekárskej jachte menom Malizia vybavenej solárnymi panelmi a vodnými turbínami, ktoré vyrábajú elektrickú energiu.

Šestnásťročná Thunbergová odmieta cestovať lietadlom, ktoré produkuje emisie oxidu uhličitého a svojou plavbou tak chce demonštrovať ekologické správanie. Mladá aktivistka chce týmto spôsobom dosiahnuť, aby jej cesta do USA nezanechala žiadnu uhlíkovú stopu.

 

Týmto tvrdením však vyvolala veľkú diskusiu. Skúsený morský vlk si myslí, že plavbou na jachte sa Švédka k prírode určite nezachová šetrnejšie - práve naopak. Podľa Rudolfa Krautschneidera zanechala uhlíkovú stopu ešte skôr, ako vyplávala z prístavu.

„Kým postavíte plachetnicu, vyrobíte oveľa viac emisií ako pri sériovej výrobe auta. Už samotná výroba špeciálnych dakronových plachiet je totálne neekologická. Jachta musí mať aj motor, bez neho by ste nevyplávali z prístavu a to znamená, že musíte produkovať odpad," uviedol v rozhovore pre portál iDNES.cz skúsený moreplavec, ktorý postavil niekoľko lodí a plavil sa po všetkých moriach.

Plavba, ktorá potrvá dva týždne, bude podľa jej vyjadrení "výzvou pre každého na palube". Životné podmienky na palube jachty sú sparťanské. Kapitán Boris Herrmann povedal, že na plavidle nie sú sprchy ani toalety a namiesto postelí sú k dispozícii len úzke kóje. Thunbergová má počas plavby jesť mrazené a vákuovo zabalené vegánske jedlá. Švédka, ktorá sa nikdy predtým neplavila na mori, sa podľa svojich slov morskej choroby nebojí.

Na snímke švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová pózuje fotografom na palube jachty Malizia II.
Na snímke švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová pózuje fotografom na palube jachty Malizia II. Foto: TASR/AP/Kirsty Wigglesworth
 

„Keby všetci ľudia, ktorí lietajú cez Atlantik, išli miesto na rovnakej jachte ako Greta, zničili by prírodu tisíckrát viac ako keby leteli lietadlom. Iné by bolo, keby sa plavila v obyčajnej drevenej veslici," myslí si Krautschnaider a dodáva: „Nechcem tým znižovať Thunbergovej zámer. To, že sa mladý človek zaoberá ekológiou, je dobré. V tomto konkrétnom prípade mám však pocit, že sa chce dievča najmä zviditeľniť."

Thunbergovú počas plavby okrem kapitána Herrmanna sprevádza jej otec Svante Thunberg, člen monackej kráľovskej rodiny Pierre Casiraghi a švédsky dokumentarista Nathan Grossman.

Počas svojho pobytu v USA sa má zúčastniť na klimatickom summite Organizácie Spojených národov 23. septembra v New Yorku a na klimatických protestoch 20. a 27. septembra.

Thunbergová vlani v septembri protestmi pred švédskym parlamentom žiadala, aby politici urobili viac v boji proti klimatickým zmenám, pričom Švédsko obvinila z nedodržiavania parížskej klimatickej dohody. Inšpirovala tým mladých ľudí k celosvetovej vlne protestov "Piatky za budúcnosť". 

Na snímke jachta Malizia II. so švédskou environmentálnou aktivistkou Gretou Thunbergovou na palube.
Na snímke jachta Malizia II. so švédskou environmentálnou aktivistkou Gretou Thunbergovou na palube. Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)