16. 08. 2019 11:59 | EURÓPA/tvnoviny.sk

Aké bude babie leto a jeseň? Tu je prvá predpoveď

Počasie bude ako na hojdačke, zmeny sa nevyhnú ani Slovensku.

Babie leto.
Babie leto. Foto: TASR

Aj keď podľa kalendára bude ešte minimálne mesiac leto, meteorológovia z amerického portálu Accuweather zverejnili prvú predpoveď počasia na jeseň. Tvrdia, že počasie v Európe sa dramaticky zmení.

Príjemné teplé dni bez extrémnych horúčav a výkyvov počasia čakajú strednú Európu. Trojuholník medzi Francúzskom, Poľskom a Slovenskom sa podľa nich môže tešiť na teplú a suchú jeseň, ale u nás bude aj pršať. Ochladenie podľa portálu príde až v novembri, kedy by nás mohol zasiahnuť ľadový vzduch z východu.

Teploty budú po väčšinu dní nad dlhodobým priemerom, v septembri a októbri bude priať výletom do prírody alebo pobytom na jesenných festivaloch. Väčšinu septembra môžeme očakávať teploty od 20 do 25 stupňov, v októbri a v novembri budú teploty klesať. Napriek tomu popoludňajší slnečný svit nám zaistí to, že stále budeme môcť chodiť von.

Zdroj: Facebook/Severe Weather Europe

Veľká zmena by mala prísť v druhej polovici novembra. Do Európy sa z Ruska dostane studený vzduch, ktorý prinesie podpriemerné teploty v Berlíne a vo Varšave. S ním by malo prísť sneženie, v nížinách bude dážď so snenom.

Vo Francúzsku a v Nemecku bude poľnohospodárov trápiť sucho. Naopak, podmienky v Česku, Poľsku a Bielorusku by mali byť pre nich priam ideálne, veria meteorológovia.

Búrky v Anglicku, záplavy na Balkáne

Podľa meteorológov bude jeseň vo Veľkej Británii a na pobreží Francúzska, krajinách Beneluxu, Nemecka, Nórsku a Dánsku mokrá a veterná. Predpokladajú, že prinesie veterné smršte, ktoré by mali prísť ešte v čase, keď sú na stromoch listy.

Sever Francúzska a Británie sa bude musieť potýkať s jednou alebo dvoma posttropickými búrkami a veternými smršťami v Atlantickom oceáne. "Ich spojenie prinesie vlhkejšie počasie, než je zvykom," myslí si meteorológ Alan Reppert.

Obrovské vlny narážajú na hrádzu počas búrky v oblasti Porthcawl v Južnom Walese.
Obrovské vlny narážajú na hrádzu počas búrky v oblasti Porthcawl v Južnom Walese. Foto: TASR/AP
 

Búrlivé počasie čaká Taliansko a Balkánsky polostrov. Nad regiónom sa majú vytvárať pomaly postupujúce búrkové útvary, ktoré prinesú veľké zrážky s rizikom bleskových povodní a zosuvov pôdy.

Na závere jesene sa aj sem môže dostať ľadový vzduch zo severu a z východu, čo so sebou prinesie väčšie prívaly snehu v Maďarsku, Rumunsku, Srbsku a Bosne a Hercegovine.

Rýchlejšie príchod chladných dní čaká východ Európy. Spočiatku by si tam mali ľudia užiť na krátke babie leto, v októbri a novembri sa výrazne ochladí. Bude daždivo, ale potom treba počítať s veľkými prívalmi snehu.

"Nepriemerané sneženie predpovedáme naprieč východnou Európou v novembri," dodal Reppert s tým, že podobné počasie by malo v regióne zostať aj v zime.

Za teplom do Španielska a Portugalska

Ak plánujete jesennú dovolenku a chcete si ešte ohriať "kosti", ideálny bude pre vás Pyrenejský polostrov. Tam by malo byť podľa meteorológov netradične teplé a dlhé babie leto. Príjemný by pre milovníkov tepla mal byť aj juh Francúzska.

Zmena príde v októbri, kedy aj polostrov zasiahnu búrky z Atlantiku, ale v tejto oblasti hrozia aj bleskové povodne, cituje tn.cz amerických meteorológov.

Komentáre ( 0)