21. 08. 2019 10:55 | USA/TASR

Donald Trump sa urazil. Dánsko mu nechce predať Grónsko, tak nepríde na návštevu

Najväčší ostrov sveta nie je na predaj a spomínané úvahy považuje za absurdné, uviedla dánska premiérka.

Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump Foto: TASR/AP

Dánsky kráľovský palác prekvapilo, že americký prezident Donald Trump sa rozhodol zrušiť svoju nadchádzajúcu návštevu tejto severskej krajiny. S odvolaním sa na vyhlásenie paláca o tom v stredu informovala agentúra DPA.

"Bolo to prekvapenie, no viac k tomu nemáme čo povedať," uviedla hovorkyňa paláca Lene Ballebyová pre dánsku verejnoprávnu rozhlasovú a televíznu stanicu DR. Dánska vláda sa dosiaľ k zrušeniu návštevy nevyjadrila.

Trump zrušenie návštevy, ktorá sa mala uskutočniť o dva týždne, oznámil v stredu na sociálnej sieti Twitter. Šéf Bieleho domu napísal, že sa tak rozhodol v súvislosti s vyjadrením dánskej premiérky Mette Frederiksenovej, ktorá zavrhla myšlienku, že by Dánsko mohlo predať Spojeným štátom ostrov Grónsko.

"Dánsko je veľmi neobyčajná krajina s neuveriteľnými ľuďmi, ale na základe poznámok premiérky Mette Frederiksenovej - že by nemala záujem hovoriť o kúpe Grónska -, odložím naše stretnutie, plánované o dva týždne, na inokedy," napísal Trump.

"Premiérka dokázala ušetriť veľa peňazí a úsilia Spojeným štátom aj Dánsku tým, že bola taká priama. Ďakujem jej za to a teším sa na opätovné naplánovanie (stretnutia) niekedy v budúcnosti!" dodal.

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow potvrdil ešte v nedeľu medializované informácie, že Trump súkromne diskutoval so svojimi poradcami o myšlienke kúpy Grónska, ktoré je územím Dánska.

Samotný Trump následne povedal, že o takýto obchod by mal záujem zo strategických dôvodov, avšak v súčasnosti nie je preňho prioritou. V pondelok bol americký prezident dokonca prístupný žartovaniu na túto tému a na Twitteri zverejnil fotomontáž so žiarivým "Trumpovým mrakodrapom" nad malou grónskou dedinou a prisľúbil, že "toto Grónsku neurobí".

Dánska premiérka Frederiksenová v nedeľu počas návštevy Grónska povedala, že najväčší ostrov sveta nie je na predaj a spomínané úvahy považuje za absurdné.

Komentáre ( 0)