21. 08. 2019 21:57 , článok bol aktualizovaný 21. 08. 2019 22:10 | TASR

Trump pripomenul Dánsku, že si ako bohatá krajina neplní záväzky voči NATO

Dánsko patrí medzi 20 krajín NATO, ktoré nesplnili záväzok prispievať do rozpočtu Severoatlantickej aliancie 2% HDP.

Prezident USA Donald Trump.
Prezident USA Donald Trump. Foto: TASR/AP/Susan Walsh

Americký prezident Donald Trump v stredu znovu podráždene reagoval na slová dánskej premiérky Mette Frederiksenovej v rámci roztržky, ktorú vyvolala jeho túžba kúpiť dánsky ostrov Grónsko. Podľa Trumpa premiérkino úprimné odmietnutie čo len uvažovať o takýchto obchodných rokovaniach bolo "hnusné".

Trump dokonca zrušil septembrovú návštevu Kodane. Novinárom povedal, že ho urazilo, keď dánska premiérka označila úvahy o kúpe ostrova ako "absurdné".

"To nebol pekný spôsob. Mala jednoducho povedať 'nie', radšej to nepredáme," posťažoval sa Trump. "Nehovorila to mne, hovorila to Spojeným štátom," upozorňoval.

Neskôr na Twitteri pripomenul, že Dánsko patrí medzi 20 krajín NATO, ktoré nesplnili záväzok prispievať do rozpočtu Severoatlantickej aliancie 2% HDP.

Dánsky kráľovský palác vydal pôvodne ešte 31. júla vyhlásenie s informáciou, že kráľovná Margaréta II. pozvala Trumpa na štátnu návštevu plánovanú na 2.-3. septembra. Trump mal Dánsko navštíviť v rámci rozsiahlejšej zahraničnej cesty, ktorej začiatok je naplánovaný na koniec augusta. Očakáva sa, že prezident zavíta aspoň do Poľska, kde si má pripomenúť 80. výročie začiatku druhej svetovej vojny.

Komentáre ( 0)