22. 08. 2019 17:28 | SAO PAULO/TV Markíza

Amazonský prales je v plameňoch. Hrozí katastrofa, ktorú pocíti celá planéta

Brazílsky prezident zo založenia požiarov obvinil neziskové organizácie.

Amazonský prales je v plameňoch.
Amazonský prales je v plameňoch. Foto: TV Markíza

Amazonský prales je v plameňoch. V Brazílii napočítali od začiatku roka až do teraz viac ako 70-tisíc požiarov. Hustý čierny dym zahalil do tmy viaceré veľkomestá vrátane metropoly Sao Paulo.

Aj cez deň je tma. Sao Paulo zahalil oblaky dymu z amazonských požiarov, ktoré sú pritom vzdialene až takmer 3-tisíc kilometrov. Aj táto vzdialenosť dokazuje, aké sú obrovské a ničivé. Prezidenta kritizujú, že dostatočne nechráni dažďový prales, on to však vidí inak.

"Požiare spôsobujú neziskové organizácie, pretože prichádzajú o peniaze a potrebujú priniesť problémy Brazílii. Vypukli na strategických miestach a ľudia, ktorí sa v ich okolí pohybovali, si to všetko zrejme filmovali," uviedol brazílsky prezident Jair Bolsonaro.

Prezident svoje tvrdenia nepodložil žiadnymi dôkazmi. Tvrdí, že len za posledný týždeň napočítali v Amazonke 10-tisíc nových požiarov. Prezident podľa ochranárov uprednostňuje pred ekologickými záujmami a ochranou dažďového pralesa aktivity farmárov či baníkov.

Experti pritom varujú, že pľúca Zeme, ako Amazonku prezývajú, nebudú schopné absorbovať stále sa zvyšujúce emisie skleníkových plynov tak, ako sa očakáva v budúcnosti.

Za narastajúci počet požiarov podľa odborníkov nemôže len sucho či klimatické zmeny, ale aj nelegálny výrub a vypaľovanie lesa na získanie poľnohospodárskej pôdy.

 


Komentáre ( 0)