23. 08. 2019 11:22 , článok bol aktualizovaný 23. 08. 2019 17:22 | ZAKOPANÉ/mm

Prečo blesky v Tatrách zranili až takmer 140 ľudí? Tu je vysvetlenie

Na slovenskej a poľskej strane dohromady zahynulo päť ľudí.

Turisti na Giewonte
Turisti na Giewonte Foto: Profimedia.sk

Slovenský vrch Baníkov a poľský Giewont. Miesta, kde zabíjali blesky. Na slovenskej strane jeden mŕtvy a dvaja zranení, na poľskej štyria mŕtvi a takmer 140 zranených.

Z týchto tragických čísel je zrejmé, že u severných susedov bola situácia oveľa horšia. Dôvod? Vrch Giewont môžeme prirovnať k slovenskému Kriváňu, keďže pre Poliakov je akýmsi pútnickým miestom. Na vrchole je masívny železný kríž, ku ktorému sa chcú dennodenne dostať stovky turistov. Nebolo tomu tak ani v osudný štvrtok.

Jeden z bleskov mal podľa všetkého udrieť práve do obrovského kríža a ďalej sa mal šíriť po železných lanách a reťaziach, ktoré ľuďom pomáhajú pri výstupe.

„Blesky pravdepodobne zasiahli kríž na Giewonte, potom prešli pozdĺž reťazí. Osoby spadli na južnú stranu hory. V určitom okamihu ležalo na zemi niekoľko desiatok ľudí so zraneniami," uviedol náčelník Tatranskej dobrovoľníckej záchrannej služby Jan Krzystof.

Poľskí horskí záchranári v akcii
Poľskí horskí záchranári v akcii Foto: TASR/AP
 

Mnoho pacientov tak utrpelo popáleniny prvého a druhého stupňa. „Počuli sme rev, krik, boli to hrozné blesky. Keď sme šli dole, tak sme videli, ako mali ľudia popálené a roztrhané pláštenky, spálené tepláky aj topánky," povedala pre ČT24 česká turistka Karolína Rychterová, ktorá bola počas búrky na Giewonte.

Objavili sa aj výpovede svedkov, ktorí tvrdia, že blesk udrel aj do skaly a tá praskla. „Kamene lietali do ľudí," povedal Grzegorz Pyzel.

Ďalším problémom bolo, že turisti v panike začali utekať a následne padali na klzkom teréne. Spôsobili si tak rôzne podvrtnutia a zlomeniny.

Na Slovensku zabíjala tlaková vlna z blesku

Tá istá búrka vyčíňala aj na Slovensku. Vrch Baníkov sa stal osudným pre jedného z dvojice českých turistov.

„V poobedňajších hodinách dňa 22.8.2019 boli záchranári HZS požiadaní o pomoc českou turistkou, ktorá sa nachádzala aj so svojim kolegom na vrchole Baníkova. Obaja boli zasiahnutí bleskom, turistka utrpela poranenie dolnej končatiny, jej kolega bol tlakovou vlnou zhodený do Baníkovského kotla," informovali horskí záchranári.

Mužovi už však nedokázali pomôcť, pretože pri páde niekoľko sto metrov utrpel smrteľné poranenia.

Počasie v horách je nevyspytateľné a dokáže sa veľmi rýchlo meniť. Preto je veľmi dôležité reagovať na aktuálny stav. Keď sa začne blýskať a hrmieť, tak je to varovný signál k návratu späť.

„Búrka prišla pomerne rýchlo, rozvinula sa do veľkej sily v priebehu jednej hodiny a to množstvo ľudí ani nemalo šancu tak rýchlo utiecť," povedal pre ČT24 Roman Švanda.

„Keď hrozia búrky, je potrebné sa otočiť. Ten kopec tam bude aj za tisíc rokov, ten neutečie. Môžete tam ísť aj na druhý deň. Ale keď vás to na kopci zabije, tak už nepôjdete nikam," dodal a uzavrel Švanda.

 

Komentáre ( 0)