23. 08. 2019 12:14 , článok bol aktualizovaný 23. 08. 2019 17:21 | ZAKOPANÉ/mm, TV Markíza

Blesky udierali tesne vedľa nich. Spovede ľudí, ktorí zažili nečakané tatranské peklo

Niektorí turisti aj v tejto vážnej situácii chceli ďalej pokračovať v túre.

Jeden zo zranených turistov
Jeden zo zranených turistov Foto: Profimedia.sk

Krik, plač a chaos. Na poľskom Giewonte, kde udierali blesky, zahynuli štyria ľudia a desiatky skončili s ľahšími, ale aj ťažšími zraneniami. Prečítajte si výpovede turistov, ktorí sa vrátili z túry viac menej zdraví.

„Počasie bolo pekné. Na vrchole vedľa kríža na masíve Giewont prišli zo slovenskej strany behom chvíle mraky. Začalo pršať a po niekoľkých minútach začali blesky," popísal situáciu pre poľský portál TVN24 zranený turista Robert Wójcik

Robert bol jeden z tých, vedľa ktorého tesne udrel blesk. Mal ale šťastie v nešťastí. „Videl som len lietať kamene, myslel som, že je to lavína. Jeden z týchto kameňov ma zasiahol do ruky, Mám tri stehy, čo je v porovnaní s druhými len mierne zranenie," dodal.

Rozhovoril sa aj Mariusz Brodziński, ktorý takmer prišiel o ženu. „Moja žena spadla dole, zlomila si panvu a rozrazila si hlavu. Ja nie som na tom až tak zle, mám len popálenú nohu. Videl som ľudí, ktorí spadli, vrátane ženy, ktorá napokon zomrela," povedal Mariusz.

Niektorí turisti aj v tejto vážnej situácii chceli ďalej pokračovať v túre. „Mnoho turistov stúpalo ďalej a nebáli sa, že všade počuť hromy," nechápavo poznamenal Grzegorz Pyzel.

Na Giewont sa vo štvrtok ráno chcela vybrať aj Silwia so svojou rodinou. Nakoniec si to ale spoločne rozmysleli.

„Predpoludním sme zmenili plány, pretože sa nad horami objavili mraky. Po 13. hodine sme počuli prvý hrom a blesky začali zúriť nad Zakopaným. O chvíľu neskôr sme počuli ďalší, tentoraz silnejší. Deti na ulici začali plakať a mnoho dospelých stuhlo," uviedla pre poľský portál Kontakt24.

Silný hrom sa podarilo aj zachytiť

Čo sa stalo?

Takmer 140 ľudí utrpelo zranenia pri búrke s bleskami, ktorá prekvapila vo štvrtok turistov v Západných Tatrách. Na poľskej strane si blesky vyžiadali štyroch mŕtvych vrátane dvoch detí, na slovenskej strane zahynul český turista.

Na záchrannej operácii koordinovanej poľskou Tatranskou dobrovoľníckou záchrannou službou (TOPR) sa podieľalo päť helikoptér, 13 sanitiek a takmer 80 hasičov.

Záchranári vyrazili do terénu aj v piatok´, aby zistili, či v horách ešte niekto neuviazol.

 

Komentáre ( 0)