26. 08. 2019 13:13 | MOSKVA/TASR

Po výbuchu v ruskom námornom stredisku našli vo vzorkách stopy rádioaktívnych izotopov

Putin po nátlaku uviedol, že k výbuchu došlo počas testovania "nových sľubných zbraní".

Ruské raketové testovacie stredisko
Ruské raketové testovacie stredisko Foto: TASR/AP

Ruská Federálna služba pre hydrometeorológiu a monitorovanie životného prostredia (Rosgidromet) v pondelok oznámila, že vo vzorkách odobratých po záhadnej nehode na ruskej vojenskej základni našla stopy rádioaktívnych izotopov stroncia, bária a lantánu.

Po nehode na začiatku augusta zaznamenali v neďalekom meste Severodvinsk nakrátko zvýšenie úrovne rádioaktivity nad bežný priemer. Prezident Vladimir Putin neskôr uviedol, že k výbuchu došlo počas testovania "nových sľubných zbraní".

Služba Rosgidromet, ktorej vyjadrenie citovala agentúra Reuters, uviedla, že v dôsledku rozpadu izotopov sa vytvoril oblak rádioaktívnych plynov, ktorý v Severodvinsku spôsobil krátkodobé zvýšenie radiácie.

Podľa správy bola v ovzduší zistená prítomnosť stroncia-91, bária-139, bária-140 a lantánu-140 s polčasmi rozpadu 9,3 hodiny, 83 minút, 12,8 dňa a 40 hodín.

Ruská Štátna spoločnosť pre atómovú energiu (Rosatom) oznámila, že pri explózii, ku ktorej došlo 8. augusta v areáli lodenice vojenského námorníctva Ňonoksa na severovýchode Archangeľskej oblasti, zahynulo päť jej pracovníkov a zranenia utrpeli tri ďalšie osoby.

Dodala, že jej pracovníci poskytovali podporu pre "izotopový zdroj energie" rakety, keď došlo k výbuchu, ktorého sila ich vymrštila z testovacej platformy do mora. Rosatom neskôr spresnil, že k výbuchu došlo počas testovania novej rakety.

Ruské ministerstvo obrany najskôr ubezpečovalo, že pri výbuchu nedošlo k úniku rádioaktivity.

Podľa predošlého vyhlásenia Rosgidrometu zaregistrovali krátko po výbuchu až 16-násobne vyššiu úroveň radiácie, než je bežné. Táto úroveň sa vrátila do normálu po dva a pol hodine.

Experti sa domnievajú, že v skutočnosti šlo o neúspešný test rakety na jadrový pohon - konkrétne o strelu 9M730 Burevestnik, v kódovaní Severoatlantickej aliancie známu ako SSC-X-9 Skyfall.

Ruské ministerstvo obrany zverejnilo vlani v júli nové videozábery svojich špičkových zbraní, ktorých existenciu odhalil v marci toho roka šéf Kremľa Vladimir Putin. Medzi nimi bol aj Burevestnik.

Komentáre ( 0)